Porovnanie Apple Watch 6 a Apple Watch 5, budete meniť alebo nie?

Najnovšie smart hodinky od Apple sú na trhu už nejakých pár mesiacov a preto sa poďme pozrieť, či naozaj stoja za to. Konkrétne sa pozrieme na hardware a novinky vo funkciách Apple Watch 6, ktoré by mohli majiteľov starších modelov minimálne 5. generácie presvedčiť alebo aj nie k ich kúpe. Určite spomenieme aj predchádzajúce generácie, pretože na trhu ich ešte stále nájdete.

Okrem nových Series 6 prišiel na svet aj lacnejší model Apple Watch SE, ktorý tiež spomenieme, aby sme vám poskytli dobrý rozhľad pri rozhodovaní.

Dizajn a rozmery smart hodiniek

Dizajn je vec, ktorú si Apple Watch držia takmer od začiatku ich produkcie. Áno prešiel drobnými zmenami, ale v podstate stále drží svoju líniu a viacmenej všeobecný vzhľad smart hodiniek ako takých.

6. generácia má rovnaký aktívny always-on Retina displej ako predchodca, takže tu nehľadajte nič nové. Pozor však pri Apple Watch SE, tam stále aktívny displej nenájdete. Vylepšený bol jas displeja, ktorý oceníte najmä za priameho slnka. Rozmery tela hodiniek sa nezmenili a tak si môžete opäť vyberať zo 40 alebo 44 milimetrových hodiniek. Novinkou sú však červená a modrá farba tela hodiniek, ktorá určite zaujme. Veď už bolo na čase farebné portfólio trochu oživiť.

Okrem spomínaných 2 sviežich farieb, pribudli nové remienky, za ktoré si však si budete musieť extra priplatiť tj. nie sú v štandardnom balení. Športoví nadšenci si zase prídu na svoje spolu s novou Apple Watch Nike 6 Edition, ktorá poteší jedinečnými ciferníkmi a farebnými športovými remienkami.

apple-watch-series-6-vs-series-5-nike-edition

Obrázok - vľavo Apple Watch Nike Series 5, vpravo Apple Watch Nike Series 6

Ako sú na tom series 6 oproti series 5, čo sa týka výkonu?

So šesťkami prichádza nový procesor S6, ktorý je o 20% rýchlejší oproti predchodcovi. Dnes to zrýchlenie v praxi nijako nepocítite, Apple počíta s vyšším výkonom v budúcnosti, pri zložitejších aplikáciach. Pribudol aj čip U1, ktorý taktiež počíta skôr s budúcim využitím napríklad s AirTagmi, nuž uvidíme.

Apple Watch 6 a výbava senzorov

Na spodnej strane hodiniek už tradične nájdete optický senzor na meranie tepu. K nemu pribudol nový senzor na meranie okysličenia krvi (oximeter) a elektrický senzor na meranie tepu, ktorý sa využíva na meranie EKG. Touto výbavou Apple konkuruje ostatným značkám, ktoré oximeter zaradili do výbavy už dávnejšie. Saturáciu krvi kyslíkom si však nezmeriate s Apple Watch SE takisto ako EKG.

apple-watch-series-6-sensor

Všetky ďalšie senzory ako akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor okolitého svetla zostali a stále aktívny výškomer vám vie zobraziť nadmorskú výšku, keď potrebujete napr. aj ako komplikácia na ciferníku.

Ďalšie funkcie ako sú detekcia hluku, pádu, upozornenie na nepravidelný srdcový rytmus zostali vo výbave. Výdrž batérie nových modelov je 18 hodín, o trošku viac ako u Series 5. Novinka má aj rýchlejšie nabíjanie, čo sa môže hodiť. 

Prehľadné porovnanie funkcií v tabuľke

apple-watch-series-6-vs-apple-watch-series-5 

Ako sa vo finále teda rozhodnúť?

Keď ste sa už dozvedeli o nových funkciách Apple Watch Series 6 a SE, povieme vám náš názor ako sa finálne rozhodnúť - kúpiť alebo nie? Kúpiť si nové smart hodinky je možno lákavé, ale prinesú naozaj majiteľovi výhody alebo to bude len rozmar?

ponuka-smart-hodinky-apple-watch

Ste majiteľ:

  1. Apple Watch Series 3 - aktuálne najstaršia schopná generácia, ktorá už pomaly stráca dych. Hodinkám chýbajú nové senzory a nasledujúca verzia WatchOS ich už možno nebude podporovať. Stále však fungujú dobre. Najnovšie senzory a ďalšie vylepšenia v tomto prípade hovoria za výmenu.
  2. Apple Watch Series 4 - štvrtá generácia hodinky poriadne vylepšila. Nový dizajn, displej, senzory, tu bol veru cítiť skok vpred. Chýba vám stále aktívny displej, pulzný oximeter, prehľad o aktuálnej výške? Ak sú to práve funkcie, ktoré sú pre vás kľúčové, tak odpoveď je... áno, kúpte si Series 6. Inak si užívajte Series 4 a odložte si peniaze na sedmičku.
  3. Apple Watch Series 5 - zo štvorky na päťku išli len skalní fanúšikovia. Stále aktívny displej, kompas a EKG (uvoľnené neskôr aj pre 4. generáciu) je veru  na výmenu málo. Ale kto chce, ten má! A v tomto prípade platí to isté. Ak ste nadšenec smart technológií, jednoducho chcete mať vždy ten najnovší produkt alebo sú pre vás lákadlom modré a červené prevedenie, doprajte si ich! V opačnom prípade vytrvajte a nechajte sa prekvapiť, čo nám v septembri prinesú sedmičky.

A čo s Apple Watch SE? Viac-menej jasná odpoveď. SE-čka sú určené pre zákazníkov, ktorí vždy chceli Apple Watch, no zdali sa im drahé. Áno, stále si môžu kúpiť hodinky z druhej ruky, ale tí ktorých poteší originálne zabalený nový tovar určite siahnu po modeli SE. Musia si však uvedomiť, že cena sa rovná výkon a pri SE to veru platí. Pokiaľ nie je absencia always-on displeja, senzora na meranie EKG a oximetra veľká strata, Apple Watch SE vás isto uspokoja.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk