Platiť s Apple Pay pomocou Apple Watch 4 je jednoduché

Sen mnohých z nás sa stal skutočnosťou a tento týždeň sa už aj na našom malom Slovensku spustila služba Apple Pay. Znamená to, že všetci majitelia smart zariadení Apple (smartfón, hodinky) budú môcť začať využívať výhody bezkontaktných platieb Apple Pay.

O akých výhodách hovoríme? Platiť bezkontaktne za tovar a služby a nemať so sebou zbytočne veľa rôznych plastových kariet alebo smartfón vás pohltí. Zdá sa to ako banalita, ale verte že túto vymoženosť začnete radi používať. Platiť za obed, drinky, či nákupy v potravinách alebo keď ste niekde na výjazde na bicykli a máte som sebou minimum vecí, určite oceníte túto výhodu.

Čo presne k tomu potrebujete sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. My sa zameriame najmä na nastavenia a spôsob platenia so smart hodinkami Apple Watch 4, ktoré nájdete v našej ponuke. 

Apple Watch Series 4 GPS, 40mm Space Grey Aluminium Case with Black Sport LoopApple Watch Series 4 GPS, 44mm Gold Aluminium Case with Pink Sand Sport Band

Banky s podporou služby Apple Pay 

V prvom rade musíte mať bankový účet v niektorej zo slovenských alebo zahraničných bánk, ktoré podporujú Apple Pay. Je to teda podobná situácia ako s konkurenčnou Garmin Pay, o ktorej sa dočítate v našom druhom článku. O zriadenie bankového účtu musíte požiadať v jednej z nasledujúcich bánk – Tatrabanka, MBank, J&T banka, Slovenská Sporiteľna, či zahraničné ako sú Revolut a N26. Ak ste však už existujúcim majiteľom účtu a debetnej / kreditnej karty, máte vyhraté. Netreba nikam chodiť, nič s bankou riešiť, nastavíte si smart hodinky Apple Watch podľa tohto postupu.  

Podporované smart zariadenia

Apple Pay (bezkontaktné platby) podporujú smart zariadenia ako sú Apple iPhone, IPAD, MAC a samozrejme fitness smart hodinky Apple Watch. Aj majitelia predchádzajúcej generácií inteligentných hodiniek Apple Watch Series 1,2 a Series 3 budú môcť využívať túto službu. Dôležité je mať poslednú, aktuálnu verziu operačného systému hodiniek Watch OS. My vám ukážeme nastavenie platieb na hodinkách Series 4, ale v zásade na iných modeloch by mal byť postup totožný. 

Postup ako nastaviť smart hodinky Apple Watch 

Na začiatok treba poznamenať, že názvy aplikácií sa môžu trošku líšiť v závislosti na nastavení jazyka vášho smart zariadenia. My používame SK jazyk, keďže všetky Apple produkty v našej ponuke pochádzajú z oficiálnej slovenskej distribúcie a teda majú ovládanie dostupné v slovenskom jazyku.

Krok číslo 1 – aplikácia Wallet

Celé nastavenie Apple Pay prebieha v aplikácii Wallet -  peňaženka, ktorú nájdete vo vašom iPhone. Ak chcete nastaviť hodinky Apple Watch musíte najprv otvoriť aplikáciu Watch, ktorú používate pre nastavenia hodiniek a tam vyberte možnosť „Wallet a Apple Pay“.

Krok číslo 2 – pridanie platobnej karty 

V tomto kroku pridáme platobnú kartu z niektorej zo spomínaných bánk do vašej virtuálnej peňaženky. Zvoľte teda možnosť „Pridať kartu“ a na ďalšej obrazovke uvidíte uvítanie služby Pay. Následne kliknite na voľbu „Pridať kartu“ a vyberte vašu podporovanú banku. V ďalšom kroku budete vyzvaný na pridanie karty oskenovaním alebo manuálnym zadaním údajov. Vyberte si možnosť, ktorá vám vyhovuje a zadajte detaily vašej karty do aplikácie.

apple-pay-apple-watch-series-4-01apple-pay-apple-watch-series-4-02 apple-pay-apple-watch-series-4-03

Krok číslo 3 – overenie platobnej karty

V tomto kroku musíte vlastníctvo platobnej karty overiť pomocou overovacieho kódu, ktorý vám bude zaslaný napr. ako SMS správa na váš smartfón. Kód z SMS správy vpíšte do pripraveného okienka a po overení je vaša karta aktivovaná. V peňaženke teraz už môžete vidieť viac detailov o platobnej karte ako napríklad číslo karty, účtu (nie je úplné kvôli bezpečnosti) alebo vykonané transakcie (zatiaľ však prázdne, keďže ste pomocou Apple Pay zatiaľ neplatili). Môžete tiež priamo spustiť mobilnú aplikáciu banky, ak ju máte inštalovanú.

apple-pay-apple-watch-series-4-05apple-pay-apple-watch-series-4-04 

Krok číslo 4 – vykonanie platby

Teraz je už všetko pripravené na používanie Apple Pay bezkontaktných platieb. Predstavme si situáciu. Ste v obchode pri pokladni, požiadate pokladníčku o platbu kartou a ona vám podá platobný terminál. V tomto momente na inteligentných fitness hodinkách Apple Watch otvorte aplikáciu Peňaženka. Uvidíte obrázok vašej karty (ak ich máte viac, vyberte tú správnu s ktorou chcete vykonať platbu) a dvojitým stlačením bočného ovládacieho tlačidla spustíte platbu. Následne priložte zápästie s hodinkami k platobnému terminálu a platba prebehne do pár sekúnd. V mobilnej aplikácii na iPhone nájdete záznam o vykonanej platbe, tak ako pohyb na vašom účte.

apple-pay-apple-watch-series-4-06apple-pay-apple-watch-series-4-07

Čo poviete, je to jednoduché však? Ak ste majiteľom Apple Watch neváhajte s aktiváciu služby (je zadarmo) alebo ešte sa rozhodujete, ktoré fitness smart hodinky si zakúpite, doporučujeme zvážiť aj túto funkciu. Apple Pay je návyková a po pár vykonaných bezkontaktných platbách si ju obľúbite. V našej ponuke nájdete fitness hodinky Apple Watch Series 4 aj Apple Watch Series 3 a v prípade potreby vám radi poradíme pri výbere. Ak z nejakého dôvodu preferujete Garmin Pay, potom vás určite oslovia niektoré Garmin fitness hodinky z nášho obchodu taktiež pochádzajúce z oficiálnej SK distribúcie a majú ovládanie v slovenčine.