Garmin Venu vs. Garmin Venu SQ - ktoré sú lepšie?

Len nedávno uzreli "svetlo svetla" nové smart hodinky Garmin Venu SQ a keďže je to 2. generácia tohto modelu (Garmin Venu) ihneď sa ponúka otázka - sú lepšie ako ich predchodca? V čom sa líšia a aké majú funkcie? 1. generácia je stále v predaji a veru Garmin sa nechystá pre sviatkami k radikálnemu kroku - ukončiť ich výrobu. Naopak novým model dáva najavo, že má stále ambície presadiť sa aj v triede smart hodiniek.

Pozrime sa teda, v čom sa pôvodný Garmin VENU líši od novinky Garmin VENU SQ.

garmin-venu-vs-garmin-venu-sq-01

- obrázok č.1 - ľavá strana Garmin VENU, pravá Garmin VENU SQ (black / slate) -

Garmin Venu vs. Venu SQ - dizajn a displej

Novinka prichádza na trh v podobných farebných kombináciách ako predošlý model tj. nájdete tu klasiku Black/Slate, obľúbenú Light Sand/ Rose Gold a potom pekné novinky ako White/Light Gold, Navy Light Gold a Orchid / Metallic Orchid. To však nie je nič oproti tvaru hodiniek, ktorý na prvý pohľad upúta. Ten sa zmenil z okrúhleho na štvorcový (SQ - z ang. slova square - štvorec) s oblými hranami, ktorý je tak špecifický pre svet smart hodiniek. Teraz každý bude ihneď vidieť, že na ruke máte určite smart hodinky. Na pravej strane tela hodiniek zostali 2 ovládacie tlačidlá. 20mm široký remienok si vymeníte pomocou Quick Fit mechanizmu.

Displej je u oboch dotykový avšak pôvodné Venu má typ AMOLED s vyšším rozlíšením 390x390px oproti displeju z tekutých kryštálov s rozlíšením 240x240px. Ochranu displeja zabezpečuje Corning® Gorilla® Glass 3. Hmotnosť novinky bola znížená na 37,6g oproti 46,3g, čo je výhoda.

Garmin Venu vs. Venu SQ - výbava senzorov

Nové Venu SQ prišli o barometer a gyroskop. Čo to v praxi znamená? Meranie prevýšenia bude závislé len na GPS čipe (podpora GLONASS aj Galileo) a teda pokiaľ toto nebude aktívne výšku nezmeriate. Bez barometra a gyroskopu hodinky nevedia počítať prejdené poschodia. Otázka je, či to majiteľ resp. zákazník, ktorý si ide vybrať smart hodinky potrebuje. Skôr nie ako áno, veď smart hodinky by mali byť primárne o smart funkciách. Na druhej strane každá funkcia, či senzor naviac vždy poteší.

Na spodnej strane nájdete Garmin Elevate optický snímač tepu, ktorý funguje 24 hodín po celý týždeň nepretržite.

Čo zostalo, je podpora pripojenia externých senzorov pomocou rozhrania ANT+ alebo bluetooth. Znamená to, že k obom modelom bez problémov pripojíte hrudný snímač tepu alebo cyklistický snímač kadencie a rýchlosti.

Garmin Venu vs. Venu SQ - sledovanie športov

Ani tu sa toho veľa nezmenilo. Garmin Venu SQ tak ako pôvodný model môžete smelo použiť na sledovanie takmer všetkých športov - od chôdzi, behu, cyklistiky až po plávanie, či golf. Novinke však chýbajú animácie cvičení priamo na displeji. Toto je funkcia, ktorá by sa práve fanúšikovi smart hodiniek, ktorý je príležitostný športovec mohla hodiť. Ak však dotyčný je ten, kto vie cvičiť a má nastavené tréningové plány nemusí za touto funkciou smútiť.

garmin-venu-light-sand-vs-garmin-venu-sq-music-02

- obrázok č.2 - ľavá strana Garmin VENU, pravá Garmin VENU SQ (light sand / rose gold) -

Samozrejme, čo sa týka sledovania osobnej aktivity a spánku, tak tu sú funkcie úplne zhodné. Garmin Venu SQ počíta kroky, spálené kalórie, sleduje kvalitu spánku, denný stres, hydratáciu, menštruačný cyklus, stav regenerácie atď. týchto funkcií je tu veľká porcia.

Garmin Venu vs. Venu SQ - smart funkcie

Sú nové Garmin Venu SQ plnohodnotné smart hodinky? Odpoveď je, že tak ako predošlý model - nie. Máme tým na mysli, že s nimi stále nedokážete telefonovať, odpisovať na sms, pridávať pripomienku do kalendára, či využívať digitálneho asistenta. Skôr sa nám do úst, či vlastne na papier tlačí výraz športové smart hodinky. 

Nevadí, dokážu toho však veľa:

  • prijímajú smart notifikácie o hovoroch, sms a upozorneniach z aplikácií na smartfóne,
  • vedia zobraziť predpoveď počasia,
  • odmietnuť alebo prijať hovor,
  • zobraziť kalendár na displeji,
  • ovládať hudobný prehrávač v smartfóne,
  • podporujú sťahovanie aplikácií z obchodu Connect IQ,
  • viete s nimi platiť bezkontaktne využitím Garmin Pay.

Nový model nájdete v 2 prevedeniach - bez a s internou pamäťou na uloženie hudby označením Music. Tam si viete uložiť až 500 skladieb a nebudete musieť na tréning nosiť aj váš mobilný telefón, ak radi počúvate hudbu.

Výdrž batérie je približne rovnaká - v režime smartwatch do 6 dní, so zapnutým GPS a počúvaním hudby do 6 hodín, s GPS a bez hudby do 14 hodín, čo sú slušné hodnoty pre smart hodinky.

Garmin Venu vs. Venu SQ - cena a zhrnutie

Ako sme už písali, oba modely sú stále v predaji a tak rozhodovanie nebude ľahké. Cena 1. generácie Garmin Venu sa pohybuje okolo 350,-Eur (záleží na farebnej kombinácii) a novinku Garmin Venu SQ bez hudby dostanete o 150,-Eur lacnejšie teda za 200,-Eur. Nadšenci hudby si budú musieť za verziu Music priplatiť a to na 249,-Eur.

sportove-smart-hodinky-garmin-sq

Suma sumárum nové Venu "štvorcové" sú krok vpred. Vpred, bližšie k fanúšikom smart hodiniek aj keď tých smart funkcií nie je toľko ako majú poctivé inteligentné hodinky. Na druhej strane Garmin má výhodu lepších športových funkcií o tom niet pochýb a výbornej do SK jazyka lokalizovanej aplikácie Garmin Connect. Strata barometra a gyroskopu by nemala byť prekážkou ku kúpe, pretože cena je výhodnejšia a ostatné športové funkcie sú v podstate totožné s pôvodným modelom.

U nás nájdete všetky Garmin produkty s ovládaním v SK jazyku, z oficiálnej slovenskej distribúcie, spolu so záručným servisom Garmin.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk