Recenzia: Polar Grit X - outdoorový športtester

Dnes vám prinášame recenziu predposlednej novinky od značky Polar, ktorým je outdoorový športtester Polar Grit X. Podľa zaradenia modelu sa jedná o model vyššej triedy tesne pod vlajkovou loďou, ktorou aj naďalej zostáva Polar Vantage V resp. už Polar Vantage V2. 

Porovnanie funkcií týchto 2 „súperov” sme vám poskyli v našom článku na blogu.

Poďme sa spolu pozrieť ako obstál Polar Grit X v teste trailového bežca Andreja.

Polar Grit X – dizajn a prevedenie

Už pri prvom dotyku s hodinkami je príjemná ich nízka hmotnosť a pekné dizajnové spracovanie. Strieborná luneta dominuje okrúhlemu tvaru, ktorý má čisté línie.

Hlavne bežcom s chudšími rukami nerobí problém ich veľkosť a hodia sa aj na bežné nosenie do práce, či do spoločnosti, kde môžu plniť funkciu smart hodiniek (notifikácie o sms, hovoroch, predpoveď počasia). Ovládajú sa dotykovým displejom v kombinácii s 5timi tlačidlami, ktoré sú po bokoch tela hodiniek. Tlačidlá sú kovové s vrúbkovaním a stisk je celkom mäkký avšak presný.

Remienok má rýchloupínací mechanizmus, takže ho môžete rýchlo vymeniť. Dajú sa použiť aj iné dostupné remienky o šírke 22 mm, čo je super.

Polar Grit X – GPS záznam a meranie tepu

Vyskúšal som rôzne aktivity ako beh, turistika, bicykel, workout. GPS, navigácia, meranie tepov a ostatné funkcie fungovali presne. Čo mňa osobne potešilo, bola presnosť snímania tepu na zápästí. 

So záznamom trasy pomocou  GPS som bol spokojný. Vyhľadávanie satelitov trvalo asi 5s, čo je dostatočne rýchlo a netreba dlho čakať. Namerané dĺžky tratí, nadmorská výška, prevýšenia, či klesania korešpondovali so záznamami, ktoré som na rovnakých tratiach nameral v minulosti.

Polar Grit X – navigácia

Navigácia po naplánovanej trase fungovala takisto v poriadku a pomerne presne. Trasu si vytvoríte v nejakom plánovacom programe a vo formáte GPX ju importujete do Polar Flow. Je to jednoduché. 

Už pri malej odchýlke od plánovanej trasy ma hodinky upozornili na opustenie trate. Pri navigovaní je možnosť zvoliť aj reverzný postup, či z bodu na trase. Takže sa bez blúdenia dostanete aj späť na východzí bod. 

Ak máte mapy stiahnuté zo stránky komoot.com pred každou križovatkou vás Grit X upozorní na zmenu smeru. Polar priamo spolupracuje so službou komoot.com, ktorej používanie nieje úplne zadarmo. Pre otvorenie regiónu pýta 8,99,-EUR a pre otvorenie celého sveta 29,99,-EUR. Čo nieje málo. Je to však iba jedna platba (nie ročný poplatok) a máte všetky mapy. Niektoré regióny sú však zadarmo.

Polar Grit X – športové funkcie

Hodinky disponujú veľkým množstvom funkcií, ktoré nemá zmysel vymenovávať.  Každý nech si vyberie, čo potrebuje k tréningu. Viac detailov nájdete v popise na stránke produktu.

Z funkcií teda spomeniem len tie, ktoré ma zaujali najviac: 

HillSplitter: funkcia, ktorá meria počet stúpaní a klesaní počas behu, neskôr si môžete v mobilnrj appke alebo v PC pozrieť ako sa vám darilo, prípadne porovnávať s predchádzajúcimi behmi. Ako trailrunnerovi sa mi táto funkcia zíde. 

FuelWise: asistent doplňovania energie. Pripomenie vám kedy sa napiť či najesť, buď vo vami stanovených intervaloch, alebo podľa prepočtu vzdialenosti, prevýšenia, tepov atď. Stačí zadať akú stravu a váhu jednej jednotky a hodinky vás upozornia na doplnenie tekutín, alebo sacharidov.

Energy Sources: funkcia, ktorá vám po skončení tréningu prehľadne ukáže koľko energie ste minuli a koľko z toho sú tuky, sacharidy a bielkoviny. Ak máte tréning zameraný napr. na odbúranie tukov, tu si môžete skontrolovať ako sa vám darilo.

FitSpark: sprievodca každodenným cvičením. Určuje intenzitu záťaže a podľa toho vám doporučuje cvičenia v úrovniach podporný, kardio, silový. Cvičenie si vyberiete priamo v hodinkách, spustíte a riadite sa pokynmi. Na výber sú tri druhy s jednoduchým popisom a animáciou cviku! Takže každý pochopí o aký cvik sa jedná.

Serene: riadené dychové cvičenie slúži na zníženie stresu a uvoľnenie. Cvičenie je možné nastaviť v rozmedzí 2 až 20 minút. Môžete si navoliť dĺžku nádychu aj výdychu. Cvičenie môžete sledovať na hodinkách, alebo zmenu môže signalizovať vibrovanie. Displej mení farbu podľa toho v akej zóne kľudu sa nachádzate. Po cvičení si v app. Môžete pozrieť ako dlho ste sa nachádzali v jednotlivých zónach.

Polar Grit X – synchronizácia nameraných údajov

Všetky namerané výsledky, štatistiky je možné sledovať v mobilnej aplikácii Polar Flow alebo v PC na flow.polar.com. Aplikácia je jednoduchá a prehľadná, rovnako ako jej WEB verzia.  

Po každej aktivite, ktorá je zapísaná do app. sa po otvorení, opýta na pocit počas aktivity. 10 stupňov od „veľmi dobre” až po „veľmi ťažké” a dodatočným smajlíkom. Takto pomáhate Polaru vaším názorom spresniť výpočet vašej kondície resp. záťaže po tréningu . Čo ešte poteší je blog v ktorom nájdete rôzne tipy na cvičenia či tréning. Je vidno, že podpora zo strany Polaru je silná.

Hodinky som mal k dispozícii sedem dní. Počas tejto doby som ich nabíjal raz v piaty deň, pričom boli celý čas zapnuté a každý deň bola zaznamenávaná GPS aktivita.

Čo sa mi na hodinkách nepáčilo?

Jas hodiniek sa nedá regulovať v nastaveniach. Svietia rovnako vo dne aj v noci. Tým nehovorím, že je jas nedostatočný, ale niekedy by bolo fajn prisvietiť si. Displej bol za priameho slnka alebo svetla z čelovky jasný a čitateľný. Ak ste však v lese v tieni čitateľnosť je obtiažna a treba zapnúť podsvietenie. 

Polar Grit X – záver

Celkovo sa mi hodinky veľmi páčili a pri cene tesne pod 400,-EUR si viem predstaviť, že si ich nájdem pod vianočným stromčekom.

Polar Grit X – porovnanie s inými značkami

My z Fitendo.sk ešte pridávame test Polar Grit X so Suunto 9 Baro. Jednalo sa o jazdu na cestnom bicykli po rovine, za dobrých poveternostných podmienok a viditeľnosti. Ako vidieť z priloženého obrázka, hodnoty prejdenej vzdialenosti boli v podstate identické.

suunto-s9-vs-polar-grit-x-bike 

Presnosť športtestera Polar Grit X sme porovnali aj s vlajkovou ľoďou Garmin Fenix 6X Pro počas behu po mestskom okruhu. Na trase boli okrem stromov aj budovy, ktoré môžu spôsobovať odrazy GPS signálu a tým znížiť presnosť merania. Polar Grit X mal zapnutý optický snímač tepu a na Fénix sme pripojili hrudný snímač Polar H10. Z výsledkov vidieť, že nameraná vzdialenosť je opäť identická na oboch hodinkách. Čo nás zaujímalo je presnosť optického merania Polar Precision Prime. Tam sme si potvrdili, že odchýlky od hrudného snímača sú v tomto prípade ozaj malé tzn. že Polar optický snímač patrí medzi tie najlepšie na trhu.

polar-grit-x-vs-garmin-fenix-6x-pro-beh

Nedalo nám to neporovnať Polar Grit-X aj s Polar Vantage V, tak sme sadli na bicykel a porovnali ich na mestskom, rovinatom okruhu. Ako vidíte na obrázku, dĺžka prejdenej trasy je identická a tak to vyzeralo aj s nameranou rýchlosťou, či prevýšením (v tomto prípade minimálnym).

polar-grit-x-vs-polar-vantage-v-bike

polar-grit-x-ponuka

Ak vás tento outdoorový športtester zaujal, sledujte cenu a pri nákupe u nás dostanete aj ochranné sklíčko zadarmo. Sme oficiálny predajca značky Polar tj. máte záruku pôvodu produktu, český jazyk a oficiálny Polar servis v prípade potreby.

Autor © Fitendo.sk