Behanie v lete - 6 tipov ako zvládnuť horúčavu počas behu

Aj vy si rád / rada zabeháte keď je vonku akékoľvek počasie? Nechcete vynechať žiaden tréningový deň a máte obavy z behu v lete? Chcete sa zúčastniť pretekov, počas ktorých sa očakávajú vyššie teploty? Určite sa na to treba dopredu zodpovedne pripraviť a následne bude váš bežecký výkon 100%.

Všetci vieme, že teplo má veľký vplyv na ľudský organizmus. Cítite sa viac unavený, pomalší, telo sa rýchlejšie prehrieva, stúpa riziko dehydratácie a taktiež vaša psychika bude zaťažená viac ako pri optimálnych podmienkach. Dobrá správa je, že sa na toto všetko môžete pripraviť a adaptovať sa na teplo.

Prečítajte si 6 tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na beh v lete, aby ste podali očakávaný športový výkon.

scott-running

Nastavte si očakávania

Každý z nás chce počas behu dosiahnuť najlepšie tempo, srdcový tep alebo najviac nastúpaných metrov. Ryan Sandes jeden z najlepších trailových ultra bežcov hovorí: "Beh v teple je nielen fyzická výzva, ale tiež mentálna - psychická. Musíte ju jednoducho prijať a uvedomiť si, že to pôjde ťažšie ako za normálnych podmienok. Je to ako bežať vo vyšších nadmorských výškach, kedy máte fyzické obmedzenia a musíte ich akceptovať a vyrovnať sa s nimi."

S prípravou začnite postupne

Keď máte konkrétny termín letných pretekov, začnite sa pripravovať na sťažené podmienky čím skôr a postupne. Profesionáli využívajú malú miestnosť s bežeckým pásom a počas hodinového až dvojhodinového behu v miestnosti zvyšujú teplotu. Nie každý má možnosť absolvovať takýto tréning a tak náhradou môže byť pravidelná sauna pár týždňov pred pretekmi (každý 2. deň), kde môžete vykonávať aj ľahké cvičenia.

Alternatívou je počkať na silnejšie popoludňajšie slnko a na beh si obliecť extra vrstvy oblečenia. Nechajte svoje telo spotiť a tak natrénujete výkon vo vyššej teplote. Takýto tréning opakujte 2 alebo 3 týždne pred vašimi pretekmi.

Zvoľte vhodné oblečenie

Bežecká obuv a oblečenie je ďalším z pilierov kvalitného športového výkonu, obzvlášť v horúcom počasí. Určite si so sebou nezabudnite vziať pokrývku hlavy, či už využitím čiapky alebo multifunkčnej šatky. Oblečte si tenké priedušné tričko, vyrobené najlepšie z polyesteru, ktoré dobre odvádza vlhkosť a je odolné proti UV žiareniu.

scott-Running-RC-collection-outfit

Chráňte sa pred slnkom

Ak sa vaše telo začne prehrievať, budete spomaľovať takže ak dokáže regulovať jeho teplotu veľmi vám to pomôže. Základom výbavy na beh v lete je určite krém na opaľovanie s vysokým UV faktorom, ktorý vás chráni pred horúcimi slnečnými lúčmi takisto ako balzam na pery.

Pravidelný pitný režim

To, že piť treba pravidelne ani nemusíme písať. Pitím tekutín počas behania v lete sa vyhnete dehydratácii a prípadnému kolapsu. Zásoby tekutiny by ste si mali vopred dôkladne naplánovať podľa dĺžky, či náročnosti behu. Najlepšie urobíte ak si vodu naberiete do mäkkých fliaš (soft flask), ktoré sú ľahké a dobre skladné.

Dopĺňanie elektrolytov (minerály a soli), ktoré stratíte - vypotíte počas behu vás dostane opäť do tempa. Na trhu je dostupných mnoho druhov energetických gélov a iontových nápojov, ktoré vám v tom pomôžu. Nezabudnite však, že každý z nás sa potí inak a preto každý si musí zvoliť ten správny nápoj, ktorý mu doplní to, čo potrebuje.

Zoberte si všetko, čo je potrebné

Fľašky a ďalšie bežecké doplnky pohodlne uskladníte a hlavne budete mať po ruke v bežeckom batohu, či veste. Takéto batohy majú nízku hmotnosť, ergonomicky rozmiestnené vrecká a ďalšie vychytávky tak, aby mal bežec vždy po ruke čo najviac potrebuje. Do väčších batohov sa vám podarí nabaliť aj náhradné tričko, bežecké ponožky, bežecké paličky, smartfón alebo powerbanku. Zmestí sa vám tam aj nejaký ten zdroj cukrov (karbohydráty), ktoré vám opäť dodajú potrebnú energiu.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk