Nebaví vás klasický beh? Skúste trail running, skyrunning alebo ultra beh

Každý, kto sa chce aspoň trochu hýbať a zlepšiť si kondíciu, uzná, že beh je dobrou cestou. Fakt, že je to dnes veľmi populárny šport, dokazujú aj časté maratóny a behy organizované na Slovensku i v jeho okolí. Ak uvažujete o tom, že začnete behať, alebo ste už skúsenejší bežec, možno sa začínate trošku nudiť a hľadáte alternatívu. Skúsime vám teda priblížiť behy, ktoré sú náročnejšie, ale svojím štýlom jedinečné.

bezecka-obuv-scott-supertrac-rc-black-yellow-sport-01

Trail running alebo trailový beh pre milovníkov prírodných krás

Názov je odvodený z anglického slova trail (chodník), čo vám napovie, že ide o beh vo voľnej prírode, či už po vyznačených horských chodníkoch, lesných cestách, alebo zvážniciach, a to za akéhokoľvek počasia. Naše malé Slovensko je na takúto aktivitu priam stvorené. Stačí si vybrať vhodné miesto, naplánovať trasu (využite navigáciu športestera Garmin Fénix 5 plus, Suunto 9 či Polar Vantage V) alebo sa nechať viesť cestičkou a popri športovom výkone vnímať krásu okolitej prírody.

Ak sa dobre natrénujete a trúfnete si, môžete sa zúčastniť na viacerých dostupných súťažiach v Nízkych Tatrách, Malých Karpatoch či v Malej Fatre. Aby ste boli celý čas v pohode a podali čo najlepší výkon, v tom vám určite pomôže kvalitná bežecká obuv. Jednou zo svetových značiek, ktoré vyrábajú špecializovanú obuv pre trail running, je aj značka Scott. Trailové tenisky Scott Supertrac RC majú špeciálnu podrážku a vlastnosti, ktoré využijete práve v ťažšom lesnom teréne. Určite vás nesklamú.

trailove-tenisky-scott-supertrac-rc-black-pink

Skyrunning (Sky run) vás vynesie až do nebies

Skyrunning je v preklade beh do vrchu alebo na vrchol nejakej hory či kopca. Na Slovensku sa koná známa bežecká súťaž Tatranská šelma, v rámci ktorej sa dostanete až na Slavkovský štít. Ako sami tušíte, tento druh behu charakterizuje celkové (kumulované) prevýšenie nad 2 000 m, sklon stúpania je nad 30 %. S tým je spojené extrémne počasie, väčšia vzdialenosť, ktorú treba prejsť, a často sa vystrieda aj deň s nocou.

Uznajte, že v tomto prípade treba byť pripravený na všetko – od navigácie, cez znalosti výškového profilu (pomôžu vám profi športtestery Garmin Fénix 5, Garmin Forerunner 935, Suunto 9), špičkovú obuv až po zásobu jedla a pitia. Medzi bežeckou obuvou pre skyrunning opäť exceluje značka Scott. Konkrétne model Scott Supertrac RC je vyvíjaný v spolupráci so špičkovými atlétmi. Špeciálne navrhnutá podrážka, ktorá zaistí výbornú trakciu, odolný materiál bez švov a športový dizajn vám poskytnú komfort a funkčnosť bez kompromisov. Obuv Supertrac RC získala mnoho ocenení po celom svete.

obuv-na-beh-scott-supertrac-ultra-rc-sport-02

Ultra running alebo maratón

Keď je niečo označené ako ultra, môžete čakať zvýšenú náročnosť. V tomto prípade ako ultra running berieme každé bežecké podujatie dlhšie ako štandardných maratónskych 42,195 km. Väčšinou sa preteká dvoma spôsobmi – buď sa stanoví vzdialenosť (50 alebo 100 km), ktorú treba prekonať za najlepší čas, alebo je určený čas a víťazí ten, kto prejde najväčšiu vzdialenosť. Pri ultramaratóne bežci prekonávajú ozaj veľké vzdialenosti, prevýšenia, čelia náladám počasia, musia mať zabezpečenú hydratáciu, jedlo a 100 % kvalitný bežecký výstroj. Okrem spomínaného výstroja je bežec mentálne pripravený – silný a vyrovnaný, sústredený na výkon a počíta s nepredvídateľnými situáciami. Počas ultra behu môžete očakávať rôzne spevnené či nespevnené povrchy, na ktorých sa prejavia hlavne vlastnosti vašej športovej obuvi. Pretekárska obuv Scott Supertrac Ultra RC bola navrhnutá pre dlhé behy, čomu sú prispôsobené použité materiály a technológie. Počas náročných podmienok vás bude držať na trati, tak ako veľa svetových športovcov.

bezecka-obuv-scott-supertrac-ultra-rc

Okrem vhodnej obuvi netreba zabúdať aj na ďalší bežecký výstroj, ako sú priedušné tričká, nepremokavé ľahké bundy, bežecká vesta/batoh s možnosťou odloženia malého občerstvenia či teleskopické bežecké palice, ktoré pomáhajú pri ťažkých stúpaniach.

Tak, čo poviete, trúfnete si na niektorý z nich? Ak áno, my si zase trúfneme vybaviť vás bežeckým oblečením a obuvou značky Scott.

obuv-na-behanie-scott-supertrac-ultra-rc-sport-01