Ako vybrať hodinky na plávanie

Všetci sa určite zhodneme, že plávanie je veľmi dobrý šport alebo aktivita na uvoľnenie svalov po cvičení, na regeneráciu tela po inej namáhavej aktivite, či aktivita vhodná po nejakom úraze. Samozrejme plávanie je aj tvrdá drina, keď sa mu venujete poctivo - súťažne. Keď teda niekto chce k plávaniu pristupovať zodpovednejšie, venovať sa pravidelne a zlepšovať svoje výkony, určite potrebuje zariadenie, ktoré mu v tom pomôže. Jedným z takýchto zariadení môžu byť športové hodinky na plávanie.

Poďme sa bližšie pozrieť, čo by mali takéto plavecké hodinky umožňovať, aké funkcie by mali mať, aby sme s nimi dokázali sledovať aktivitu akou je plávanie. Zosumarizujeme funkcie, ktoré vám pomôžu pri výbere hodiniek na plávanie.

Vodotesnosť športových hodiniek

Športové hodinky, s ktorými chceme plávať by v prvom rade mali byť vodotesné tj. vhodné na plávanie a aktivity v bazéne (označenie Water resistant). To ako sú hodinky vodotesné nám udáva tzv. water rating. Je to číslo, ktoré hovorí či s hodinkami môžeme plávať, do akej hĺbky sa s nimi môžeme ponoriť (ako odolajú tlaku pod hladinou) alebo či sa s nimi môžeme len sprchovať. Túto informáciu nájdete na každom balení, v návode na použitie, na zadnej strane tela hodiniek a mal by ho uvádzať každý výrobca. Hľadajte údaj napríklad 10ATM, 5ATM.

Tabuľka, ktorá hovorí o jednotlivých stupňoch odolnosti môže vyzerať takto:

  • 1ATM - odolnosť voči postriekaniu vodou, vhodné na sprchovanie
  • 5ATM - postriekanie vodou, odolajú dažďu, snehu, vhodné na rekreačné plávanie na hladine, šnorcholovanie
  • 10ATM - odolnosť z predchádzajúceho stupňa, rýchle vodné športy, potápanie pod hladinu
  • 20ATM - hodinky vhodné na hĺbkové ponory do 40m

garmin-fenix-swimming

Aké funkcie by mali spĺňať hodinky pre plavcov?

GPS senzor

V prvom rade sa musíte rozhodnúť či vyberáte hodinky na plávanie v bazéne alebo na otvorenej vode. Samozrejme, že existujú modely ktoré zvládnu oba typy - aj bazén, aj otvorenú vodu. Pri plávaní v bazéne sa pred spustením sledovania musí zadať dĺžka bazéna, aby hodinky vedeli merať preplávanú vzdialenosť. Naopak pri plávaní na otvorenej vode sa na meranie vzdialenosti používa GPS. Presnosť merania GPS záleží od plaveckého štýlu, keďže GPS signál je skreslený vodnou hladinou. Počítajte teda s odchýlkami pri meraní.

Meranie srdcového tepu

Prvým dôležitým parametrom, ktorý by ste mali sledovať počas plávania je srdcový tep. S tepom to však nie je jednoduché. Máte na výber optické meranie tepu na zápästí alebo použitie hrudného snímača tepu. Optické meranie tebou nie je stopercentné pretože voda mení teplotu pokožky a tým spôsobuje odchýlky v meraní. Niektoré novšie modely hodiniek si s tým však dokážu poradiť ako sú Polar Vantage M alebo Garmin Vívoactive 4.

Ten, kto chce srdcový tep sledovať presne musí siahnuť po hrudnom snímači tepu. Hrudný pás sa k hodinkám pripája pomocou bezdrôtových technológií ANT+ alebo Bluetooth. Obe tieto technológie nedokážu vysielať dáta do hodiniek počas plávania, to znamená že na hodinkách nevidíte počas plávania aktuálne hodnoty tepu. Preto treba vybrať hrudný pás, ktorý počas plávania zaznamenáva srdcový tep do internej pamäte. Po skončení aktivity a vykonaní synchronizácie so smartfónom sa namerané data prenesú do mobilnej aplikácie. Tam si ich môžete pohodlne analyzovať. Hrudné snímače tepu ako sú Polar H10+ alebo Garmin HRM Swim sú vhodné na použitie pri plávaní.

Špecialitou bola funkcia GymLink, ktorú využívali napríklad športové hodinky Polar V800. GymLink dátový prenos funguje na frekvencii 5kHz a to umožní prenos nameraných údajov srdcového tepu priamo do hodiniek a na displeji vidíte aktuálne hodnoty tepu počas plávania.

 polar-vantage-swimming

Automatické rozpoznanie plaveckého štýlu

Ďalším parametrom, ktorý hodinky vhodné na plávanie sledujú je štýl plávania. Znamená to, že plavecké hodinky majú automaticky rozoznať váš plavecký štýl. Hodinky spoznajú či plávate prsia (breaststroke), motýlik (butterfly) alebo kraul (crawl, freestyle).

SWOLF skóre - efektivita

V bazéne hodinky pre plavcov počítajú obrátky, odplávanú vzdialenosť, plavecké tempo a efektivitu plávania vyhodnocujú na základe metriky SWOLF skóre. SWOLF skóre je číslo, ktoré sa vypočíta z počtu obrátok na dĺžku a času potrebného na odplávanie dĺžky bazéna. Ak začnete študovať túto problematiku bližšie, tak zistíte, že vyhodnocovanie efektivity plávania nie je jednoduché a hodnoty SWOLF môžu byť interpretované rôzne.

Každý plavec má jedinečné hodnoty a preto sa ťažšie porovnávajú. Môžete sa však držať pravidla, čím vyššiu hodnotu SWOLF skóre dosiahnete, tým ste lepší plavec. Ak teda chcete plávanie sledovať detailnejšie potom siahnite po športtestery vyššej triedy, ktorý je schopný odmerať všetky spomínané veličiny. Medzi vyššej triedy patria športtestery Polar Vantage V, Garmin Forerunner 945 alebo Garmin Fénix 6.

Tak a teraz už viete, že merať plávanie ako aktivitu nie je vôbec ľahké. Pred kúpou sa preto rozhodnite ako detailne potrebujete poznať veličiny plávania. Možno vám bude stačiť aj cenovo dostupnejší fitness náramok napríklad Fitbit Charge 3 alebo Garmin Vívosmart 4, ktorý dokáže zmerať základné metriky.

vybrat-si-hodinky-na-plavanie


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk