Ako si vybrať Suunto hodinky

Značka Suunto má dlhoročnú tradíciu vo výrobe športových hodiniek - športtesterov, ktoré pomáhajú športovcom zaznamenávať ich športové výkony a aktivity. Väčšina produktov je vyrobená priamo vo Fínsku o čom svedčí aj ich kvalita. Ak sa rozhodnete pre hodinky značky Suunto určite budete spokojný. Poďme sa teda bližšie pozrieť z akých produktov si môžete vybrať, pre koho sú určené a aké funkcie vám ponúknu.

Štandardné funkcie Suunto hodiniek

Nasledujúce funkcie sú také, ktoré vám ponúkne každý model hodiniek Suunto kľudne ich môžeme oznaciť za štandardnú výbavu.

Zoznam funkcií športtestera Suunto:

  • Podpora multišport - možnosť sledovať viacero športov od chôdze, cez beh, cyklistiku až po jógu, turistiku, lyžovanie atď.
  • Prispôsobenie obrazoviek alebo dátových políčok - vyberte si hodnoty, ktoré chcete vidieť na displeji hodiniek počas vašej aktivity, tieto nastavenia vykonáte v mobilnej aplikácii Suunto App.
  • Monitor aktivity a spánku - Suunto hodinky majú integrovaný senzor tzv. 3D akcelerometer, ktorý cez deň dokáže počítať prejdené kroky, vzdialenosť, spálené kalórie a v noci meria kvalitu spánku (využíva rôzne špeciálne algoritmy); výhodou je jeho použitie napr. pri indoor športoch, kde nie je dostupný signál GPS.
  • GPS modul - integrovaný čip GPS, ktorý presne meria prejdenú vzdialenosť, tempo, rýchlosť prípadne nadmorskú výšku.
  • Snímač srdcového tepu - optický snímač tepovej frekvencie alebo jednoducho merač tepu na zápästí; nájdete ho na zadnej strane Suunto hodiniek; funguje na princípe svetelných diód a jeho presnosť závisí od viacerých faktorov, pohybuje okolo +- 10-15% v porovnaní s hrudným snímačom (hrudným pásom).
  • Navigácia - navigovanie v teréne po zvolenej trase alebo k špecifickému bodu POI prípadne “back to start” (späť na štart aktivity).
  • Stopky a časovač - klasická funkcia, ktorá sa vždy zíde.
  • Tepové a power zóny - možnosť nastaviť si zóny srdcového tepu (alebo výkonu), kedy vás hodinky budú upozorňovať na dodržiavanie hodnôt tepu v stanovenej zóne.
  • Pripojenie externých snímačov - veľmi praktická funkcia pre tých náročnejších; pomocou bluetooth pripojenia dokážete so Suunto hodinkami prepojiť rôzne ďalšie snímače a senzory ako napríklad footpod, hrudný snímač tepu, snímač kadencie na bicykel atď.
  • Smart notifikácie - keď sú Suunto hodinky v neustálom bluetooth spojení so smartfónom, na ktorom je spustená mobilná aplikácia Suunto App. Priamo na displeji hodiniek vidíte informáciu o prichádzajúcom hovore, prijatú sms, či upozornenie na udalosť v kalendári.
  • Mobilná aplikácia - ako každý výrobca aj Suunto má svoju mobilnú aplikáciu s názvom Suunto app, ktorú používate na synchronizovanie nameraných údajov (po tréningu) a na nastavovanie rôznych parametrov hodiniek.

Aktuálne (september 2019) sú na trhu dostupné nasledujúce modely Suunto hodiniek, z ktorých si môžete vybrať:

Suunto 5

Hodinky Suunto 5 by sme mohli zaradiť do nižšej strednej triedy, teda niekde medzi športové fitness hodinky Suunto 3 fitness a top športtester Suunto 9. Zo spomínaných modelov sú najnovším prírastkom. Tým skúsenejším to už čo to napovedalo. Dizajnovo Suunto 5 vychádza z modelu Spartan Trainer a svojim tvarom tela - spodnou časťou, kde je umiestnená anténa GPS pripomína klasiku - úspešnú sériu Suunto Ambit. Luneta je zase podobná top modelu Suunto 9.

Celé telo hodiniek je plastové, čo pomohlo hlavne nízkej hmotnosti. Suunto 5 sa ovláda 5 tlačidlami a nemá dotykový displej. Sú veľmi ľahké, kompaktné a veľmi dobre sa hodia na denné nosenie. A čo funkcie? Podstatným faktom je, že tieto športové hodinky majú nový GPS modul od Sony, ktorý im pridáva na výdrže batérie - až 40 hodín. Využitie batérie riadia inteligentné režimy batérie.

Čo tu chýba je barometer na presnejšie meranie výšky a atmosferického tlaku prípadných zmien počasia avšak pre cieľový segment v tomto prípade je to skôr kozmetická funkcia. Suunto 5 však dostali do výbavy niečo nové a tým sú funkcie - adaptívne tréningy, sledovanie regenerácie a meranie fitness úrovne. Práve toto sú funkcie, ktoré pridávajú hodinkám ďalšie výhody.

suunto-5-collection

Adaptívne tréningy - hodinky sledujú vaše predchádzajúce tréningy a na základe týchto údajov vám navrhujú nasledujúci tréningový plán v príslušnej tepovej zóne a trvaní. Vy sa sami rozhodujete, či ho budete plniť a vždy ho máte aktuálny a so sebou k dispozícii. Na začiatku si zvolíte o aký plán máte záujem a hodinky budú plánovať podľa tejto voľby (Udržiavanie, Zlepšovanie alebo Výrazné zlepšenie kondície).

Ďalšou vychytávkou (ktorá chýba Suunto 9) sú spomínané výpočty hodnôt fitness úrovne Vo2max a fitness vek. Tieto hodnoty sa aktualizujú po tréningu a vidíte ich priamo na displeji, takže máte ihneď prehľad o účinnosti tréningu. Aby všetko fungovalo ako má je nutné sledovať váš srdcový tep 24x7 a merať kvalitu spánku. Tieto hodnoty majú vplyv na určenie aktuálneho stavu regenerácie (koľko energie zostáva vášmu telu) a teda aj na samotný tréningový plán.

Pre koho sú GPS hodinky Suunto 5 teda určené? Suunto 5 odporúčame športovcovi, ktorý hľadá všestranné hodinky, v ktorých nájde pomocníka na plánovanie tréningov, chodí rád do prírody a hľadá ľahké hodinky na denné nosenie.

Suunto 9

V rámci tejto modelovej rady nájdete 2 modely a tými sú Suunto 9 Baro a Suunto 9. Ako názov napovedá verzia “non baro” nemá barometrický senzor. Znamená to teda, že na zistenie nadmorskej výšky používa iba GPS a na displeji nevidíte atmosferický tlak a nadmorskú výšku keď je aktívny režime hodiniek (bez nutnosti spustiť sledovanie aktivity). Športtester Suunto 9 vyniká najmä svojim robustným dizajnom, ktorý podčiarkuje jeho odolnosť v tých najextrémnejších podmienkach.

Dostupné modely sú vyrobené z prémiových materiálov ako zafírové sklíčko, či titánové telo. Aby hodinky vydržali čo najviac, k tomu sa pridáva aj naozaj výborná výdrž batérie. Tak ako pri Suunto 5 aj tu spotrebu batérie riadia inteligentné režimy, kde pri najúspornejšom nastavení môžete dosiahnuť výdrž (so zapnutým GPS) až neuveriteľných 120 hodín. Vo výbave senzorov nájdete ešte teplomer, ktorý sa môže zísť pri výletoch do prírody avšak doporučujeme dať hodinky dole z ruky, aby meral teplotu okolia.

Suunto 9 ovládate pomocou tlačidiel umiestnených po bokoch tela hodiniek a dotykovým displejom. Na veľkom farebnom displeji si môžete pohodlne nastaviť – prispôsobiť zobrazenie podľa potreby a nebudete mať žiadny problém s čítaním pri akomkoľvek svetle a počas vašej aktivity. Navigovanie po trase, či sledovanie výškového profilu trate je samozrejmosťou. Tieto vymenované funkcie a vlastnosti sú tie, ktorými sa Suunto 9 odlišujú od nižšej triedy Suunto 5.

suunto-9-collection

Komu by sme ich teda odporučili? Modelová rada 9 má jasnú cieľovú skupinu. Sú to hlavne trail, ultra runnery (bežci) a triatlonisti a všetci milovníci extrémnych športov, ktorí všetky spomínané funkcie dokonale zužitkujú. Samozrejme so Suunto 9 môžete chodiť aj do fitka, na jógu, na futbal, či stacionárny bicykel, zvládnu naozaj všetko. Na denné nosenie sú trošku väčšie, ale pre toho, kto chce mať na ruke všestranného pomocníka, ktorý je vždy pripravený na sledovanie športového výkonu to určite nebude prekážka.

Suunto 3 fitness 

Ako vám názov napovie, tento model je určený najmä fitness nadšencom. Ako prvý priniesol možnosť adaptívnych tréningov, ktoré sme spomínali v rámci Suunto 5. Hodinky Suunto 3 fitness sú ľahké s vábivým dizajnom a podľa nás oslovia skôr dámy. Opäť zvládajú sledovať veľa športov, no GPS v nich nenájdete. Ak však potrebujete presne sledovať prejdenú trasu či tempo je možné využiť tzv. connected GPS, čiže využívať GPS z vášho mobilného telefónu. Výhodou je dostupná cena, za ktorú získate spoľahlivé hodinky na váš amatérsky tréning.

suunto-3-fitness-collection-01

Ako posledný model spomenieme Suunto Spartan, ktorý je už výbehový model. Tým netvrdíme, že by tieto športové hodinky nemali dostačujúce funkcie, ale už na ich vývoji sa tak dramaticky nepracuje. Majú tiež slušnú spoľahlivosť v meraní GPS aj srdcového tepu avšak batérie je slabšia, keďže nepodporuje inteligentné režimy.

Dúfame, že článkom sme vám poradili pri rozhodovaní, ktorý model Suunto hodiniek si vyberiete. Ak by ste mali predsa len akékoľvek otázky ohľadom výberu alebo funkcií radi vám odpovieme, neváhajte nás kontaktovať.