Športtester Garmin Fénix 5 plus - 5 funkcií, ktoré vás presvedčia ku kúpe

Zvažujete kúpu športtestera top triedy a padol vám do oka dobre známy model Garmin Fénix? V tom prípade čítajte ďalej a my vám predstavíme 5 funkcií, o ktorých si myslíme že sú zaujímavé, odlišné od konkurencie a môžu vás presvedčiť, že Garmin Fénix 5 Plus sú tie pravé GPS športové hodinky pre vás.

Hodinky Garmin Fénix 5 Plus sú naozaj športtester tej najvyššej rady, čomu prislúcha cena a množstvo funkcií, z ktorých je naozaj obtiažne vyzdvihnúť len päť. Napriek tomu sme si povedali, že to urobíme a vybrali sme nasledujúce.

Bezkontaktné platby - Garmin Pay

Žijeme v dobe, keď si radi zjednodušujeme každodenný život a veľa krát nám v tom pomáha najmä technika. Rýchle bezkontaktné platby sú jedným z výdobytkov, ktoré nám umožňujú zrýchliť platenie za tovar a služby resp. zbavia nás nosenia platobných kariet pri aktivitách, kde nepotrebujeme mať pri sebe zbytočne veľa vecí. Výrobcovia športových fitness hodiniek ako Garmin, Apple, či Fitbit pridávajú rôzne smart funkcie do svojich najnovších športových produktov. Možnosť platiť bezkontaktne len pomocou smart hodiniek má dnes nielen značka Garmin, ale aj Apple (Ako nastaviť bezkontaktné platby Apple Pay) a Fitbit (fitness hodinky s podporou Fitbit Pay). Služba Garmin Pay je bezpečná (číslo karty nie je uložené v hodinkách + ochrana PIN-om) a jednoduchá. Stačí mať platobnú kartu z niektorej podporovaných bánk a nastavenie zvládnete za pár minút. Prečítajte si viac ako nastaviť bezkontaktné platby Garmin Pay na športtestery Garmin Fénix 5 Plus.

garmin-fenix-5-plus-garmin-pay

Pulse OXI meter

Pulzný OX meter je pomerne nový snímač, ktorý majú vo výbave najnovšie Garmin hodinky ako napríklad Garmin Fénix 5X plus, Garmin Forerunner 945 alebo Garmin Forerunner 245. Snímač dokáže zmerať hladinu saturácie kyslíka v krvi športovca. Táto hodnota vám pomôže sledovať reakcie tela na zvýšenú fyzickú aktivitu napríklad vo vyšších nadmorských výškach, teda v podstate aklimatizovať sa na určité okolité podmienky. Funkcia má využitie hlavne pri horských športoch ako sú trail run, či sky running alebo expedíciách, kde sa prekonávajú väčšie výškové rozdiely. Meranie môžete vykonávať manuálne alebo automaticky počas celého dňa a hodnoty zobrazíte priamo na displeji hodiniek. Čím nižší je obsah kyslíka v krvi, tým sa orgány menej okysličujú, ťažšie sa dýcha, čo môže mať dopad na výkon športovca. Pulzný OX meter je umiestnený na zadnej strane hodiniek, tam kde nájdete optický snímač tepovej frekvencie Garmin Elevate.

garmin-fenix-5-plus-pulse-oximeter

Hudobný prehrávač

Počúvate radi hudbu počas športovania? My áno a preto sa nám integrovaný hudobný prehrávač v hodinkách páči. Nemusíte so sebou ťahať mobilný telefón alebo mp3 prehrávač, stačí si pribaliť bezdrôtové slúchadlá, ktoré spárujete s hodinkami a môžete začať počúvať. Prehrávač hudby má v ponuke napríklad aj Fitbit, konkrétne ho majú vo výbave fitness hodinky Fitbit Versa. Garmin hodinky majú tú výhodu, že kopírovanie hudobných súborov prebieha podobne ako keď kopírujete súbory na USB disk, čo je jednoduché. Na hodinkách nájdete tzv. widget, ktorý predstavuje hudobný prehrávač a pomocou neho ovládate prehrávanie hudby. Interná pamäť 3,5GB vám vystačí na cca. 500 skladieb, čo je veru slušná porcia muziky. Okrem klasických mp3 súborov s Garmin Fénix 5 Plus prehráte aj formáty m4a, AAC, WAV, M3U a ďalšie.

Topografické mapy a navigácia

Venujete sa fitness alebo máte radšej pohyb v exteriéri, v neznámom teréne, kde sa potrebujete orientovať? Plánujete si výlety do prírody? Potom určite oceníte predinštalované topografické mapy, s ktorými navigovanie hravo zvládnete. Môžete namietať, že displej hodiniek je na navigovanie malý, no nie je to pravda. Na displeji vidíte dostatočné množstvo detailov a navyše je možné používať aj zoom, čiže sami si vyberiete aká mierka mapy je pre vás vyhovujúca. Mapy obsahujú okrem štandardných mapových bodov ako sú mestá a obce aj reštaurácie, rôzne inštitúcie alebo obchody, čo oceníte napr. v neznámom meste. Pokiaľ si vašu trasu vopred naplánujete napr. v aplikácii Garmin Connect, hodinky Garmin Fénix 5 Plus vás dokážu spoľahlivo navigovať až do cieľa a priebežne vám dávajú informácie o odbočení alebo nasledujúcom check pointe. Opäť nemusíte mať so sebou smartfón, aby ste sa dokázali odnavigovať na určené miesto alebo našli cestu späť na štart. A dobrá správa je, že tieto topografické mapy sú zadarmo.

garmin-fenix-5-plus-topografic-maps

ClimbPro

Zaujímavá novinka, o ktorej sa veľmi nehovorí, ale nám sa zdá užitočná a praktická hlavne pre nadšencov outdooru. Pomocou tejto funkcie dokážete lepšie spoznať terén, do ktorého sa chystáte. Naplánovanú trasu vo formáte GPX naimportujete do hodiniek pomocou Garmin Connect a funkcia ClimbPro automaticky vypočíta stúpania, ktoré vás počas aktivity v teréne čakajú. Priamo na displeji hodiniek vidíte počet stúpaní na trase pre vami, ich profil, stupne a progres vášho postupu. Detail stúpania sa začne automaticky zobrazovať, keď dosiahnete danú vzdialenosť. Po prejdení prvého stúpania, budete vidieť ďalšie, ktoré bude nasledovať. Takto presne viete, čo vás na trase čaká a ako si máte rozložiť sily, aby ste podali ten najlepší výkon. Funkcia v podstate funguje ako väčší detail celkovej trasy.

garmin-fenix-5-plus-climbpro-feature-01garmin-fenix-5-plus-climbpro-feature-02

V krátkosti sme vám predstavili 5 zaujímavých funkcií športtestera Garmin Fénix 5 Plus. Zaujali vás? Ak áno a rozhodli ste sa pristúpiť ku kúpe týchto Garmin hodiniek radi vám dáme darček v podobe ochrannej fólie na displej a u nás za dopravu kuriérom neplatíte.
Na záver by sme radi poznamenali, že tento článok prezentuje výlučne náš osobný názor tj. nie každý sa s ním musí úplne stotožniť.