Ako vybrať cyklopočítač alebo cyklocomputer

Cyklistika je dnes jeden z najpopulárnejších športov na Slovensku aj v okolí a zároveň športom, ktorý môžete vykonávať prakticky po celý rok. Samozrejme najlepšie sa nám jazdí po cyklo chodníkoch a vyznačených cyklistických trasách, ale pekné trasy nájdete aj v menších dedinách a na vidieku. Tí zdatnejší určite radi pôjdu do kopcov, niekde do lesa, kde si vedia poriadne zamakať a užiť si lesné traily.

Pri všetkých takýchto jazdách, či už po lese alebo po ceste je vhodným partnerom cyklopočítač alebo ak chcete cyklocomputer. Cyklopočítačov je na trhu pomerne veľa, mnoho značiek sa snaží prinášať produkty, ktoré sa líšia cenou, kvalitou a funkciami, tak ako je zvykom v segmente so športovou elektronikou. Vybrať vhodný cyklopočítač nemusí byť vždy jednoduché, hlavne pre športovca ktorý možno s bicyklovaním len začína a konečne sa odhodlal ku kúpe. Výber cyklocomputeru by ste mali samozrejme prispôsobiť svojim potrebám. V nasledujúcich riadkoh vám priblížime tie podstatné funkcie a vlastnosti, ktoré by mal mať dobrý cyklopočítač.

1. Rozmery a displej

Väčšina z nás si ako prvú vec vždy všimne celkový dizajn a rozmery, keď sa jedná o akýkoľvek produkt. Platí to aj v tomto prípade. Ako prvý krok teda zvážte rozmery cyklocomputeru tzn. čím väčší displej, tým väčšia hmotnosť a tým viac miesta na riadidlách bicykla cyklopočítač zaberie. Potrebujete plnú navigáciu a detailnú mapu, chodíte radi do neznáma a nechcete sa stratiť? Potom si vyberte model vybavený cyklomapami a tým pádom aj dobre čitateľným dotykovým displejom ako napríklad Garmin Edge 530 alebo cyklopočítač Polar V650.

Druhou voľbou je jednoduchosť tj. cyklopočítač, ktorý má menšie rozmery a chýbajú mu mapy. Výhodou sú menšie, kompaktnejšie rozmery, výdrž batérie a celková manipulácia. K takýmto modelom patrí Polar M460 alebo Garmin Edge 130. Pri náročných horských trailoch nestíhate pozerať na navigáciu, tá je skôr vhodná pre cestnú cyklistiku. Nezabudnite na ovládanie. Niektoré modely majú dotykový displej a naopak tie praktickejšie sa ovládajú tlačidlami.

Garmin Edge 530

2. Výbava senzorov, tréningové a doplnkové funkcie

Cyklopočítače sú primárne určené na sledovanie vášho športového výkonu a preto nasledujúce funkcie by mali byť tie podstatné. V zozname uvádzame funkcie resp. veličiny, ktoré by mal byť štandardný cyklocomputer schopný zmerať:

  • Rýchlosť – aktuálna, priemerná a maximálna rýchlosť
  • Vzdialenosť – celková prejdená vzdialenosť počas aktivity
  • Čas – čas jazdy, aktuálny čas a dátum
  • Nadmorská výška – informácie o výškovom profile trate, o aktuálnej a maximálnej dosiahnutej výške, o stúpaní a prevýšení
  • Spálené kalórie – na základne hodnôt srdcového tepu a prejdených kilometrov
  • Tepová frekvencia – hodnoty srdcového tepu, aktuálna, maximálna, priemerná, tepové zóny (použitím kompatibilného snímača srdcového tepu)
  • Kadencia pedálovania – počet šliapnutí do pedálov za minútu (použitím externého senzora)

Na to, aby cyklopočítač mohol poskytovať, teda merať všetky uvedené veličiny a hodnoty potrebuje rôzne senzory. Základným senzorom vo výbave každého cyklocomputera je GPS modul (prípadne GLONASS, GALILLEO), ktorý zabezpečí meranie rýchlosti, tempa, výšky a polohy na mape. GPS cycklocompter je dnes štandard dostupný u každej značky. Hľadajte cyklocomputer s výškomerom, ktorý presne zmeria prejdené stúpanie a klesanie. Lepšie cyklopočítače majú barometer na presnejšie meranie výšky, prípadne atmosferického tlaku a teplomer na meranie exteriérovej teploty vzduchu. O možnosti pripojenia ďaľších snímačov sa dozviete v bode 4 v tomto článku.

K doplnkovým funkciám zaradíme tie, ktoré nemusia byť štandardom, ale keď si zvolíte cyklopočítač, ktorý ich má určite si ich obľúbite. V prvom rade je to možnosť prispôsobiť dátové políčka resp. obrazovky s hodnotami. Znamená to, mať možnosť zvoliť si, čo chcete počas aktivity vidieť na displeji cyklopočítača. Nastavenie môžete vykonávať priamo na cyklopočítači alebo v mobilnej aplikácii.

Garmin Edge 130 MTB Bundle

Známou a dnes už v podstate štandardnou funkciou sú smart notifikácie. Podmienkou je samozrejme permanentné bluetooth prepojenie s vašim
smartfónom a priamo na displeji sa zobrazujú notifikácie o prijatých hovoroch, sms, či pripomienkach z kalendará telefónu. Aj ďalšia funkcia - detekcia nehody si vyžaduje spomínané prepojenie. Akonáhle cyklopočítač detekuje možnú nehodu, napríklad pád z bicykla, na smartfóne vytočí vopred nadefinované číslo pre privolanie pomoci.
Spomeňme ešte funkciu Group track, ktorá prepojí viacerých cyklistov, teda priamo na mape vidíte polohu vášho spolujazdca a jeho tréningové dáta. Group track opäť potrebuje prepojenie so smartfónom, aby dokázal efektívne zdieľať uvedenú informácie.

3. Navigácia

Cyklopočítače vyššej - strednej triedy podporjú navigáciu po trase počas vašej jazdy. Ak má cyklopočítač väčší displej ako napríklad Polar V650 alebo Garmin Edge 530 dokáže vás pohodlne navigovať po zvolenej trase aj s hláseniami o odbočení atď. a zároveň dovoľuje plánovať trasy, ktoré sa chystáte prejsť. Je dobré pozrieť si aké mapy máte k ihneď dispozícii a či sú zadarmo alebo platené. Naopak lacnejšie cyklocomptery podporujú len jednoduchú navigáciu typu "back to start" - späť na štart, kedy sa na displeji objaví smerová šípka, ktorá vás naviguje na východziu pozíciu. Každému z nás vyhovuje iný typ navigovania a treba si na začiatku zvážiť aký je pre vás potrebný resp. aby vám väčšie rozmery pri jazde neprekážali alebo aby vám mapa nechýbala, keď budete jazdiť neznáme trasy.

Polar V650

4. Kompatibilita (pripojenie externých snímačov)

Väčšina cyklopočítačov podporuje pripojenie rôznych externých snímačov, ktoré rozširujú samotnú použiteľnosť cyklocomputera, tým že pridávajú
nové funckionality resp. nové možnosti merania ďalších veličín. Snímače pripájate v dnešnej dobre bezdrôtovo, využitím technológie ANT+ alebo
bluetooth.
Ako prvý snímač určite zvážte hrudný snímač srdcovej frekvencie tzv. hrudný pás, ktorý vám bude merať tep počas jazdy. Vhodné sú napríklad Garmin HRM-Dual alebo jednotka na trhu Polar H10. Oba snímače podporujú ANT+ aj bluetooth prepojenie. Po prepojení s cyklopočítačom budete na displeji vidieť aktuálne hodnoty tepu, tepové zóny a ďalšie hodnoty, ktoré urobia váš tréning efektívnym. Zaujímavou alternatívou k hrudnému pásu je optický snímač tepu Polar OH1, ktorý má vysokú prenosť merania a zároveň vás neobmedzuje pri pohybe, je komfortnejší, keďže sa nosí na hornej časti ruky resp. na predlaktí.
Ďalšími vhodnými doplnkovými snímačmi sú snímače kadencie pedálovania a rýchlosti. Aktuálne sa tieto snímače vyrábajú s integrovaným akcelerometrom a merajú kadenciu z polohy kľuky. Ich inštalácia je rýchla a jednoduchá, na kvalitu sa môžete spoľahnúť so snímačmi Garmin snímač kadenicie alebo Polar snímač kadencie. To isté v podstate platí o snímačoch rýchlosti a rýchlosť jazdy bude meraná bez použitia GPS, napr. na stacionárnom bicykli, v hale alebo vám pomôže v miestach, kde GPS signál nebude možné prijímať.
Na záver spomenieme vychytávky typu inteligentné osvetlenia alebo okuliare, ktoré tiež prispievajú ku komfortu jazdy ale najmä bezpečnosti jazdy.

Garmin Snimac kadencie bicykel Polar snímač kadencie a rýchlosti na bicykel

Nezabúdajte však porovnať aj výdrž batérie jednotlivých modelov, ktorá by sa mala pohybovať niekde okolo 15 hodín so zapnutým GPS.

Veríme, že tento prehľadný súmar vám pomôže pri rozhodhovaní o kúpe cyklopočítača a ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať. Prajeme veľa šťastných kilometrov!