Recenzia - Garmin Forerunner 55, výkon za dobrú cenu!

V našej ponuke nájdete nielen top športtestery pre náročných, ale snažíme sa vyhovieť aj začiatočníkom resp. tým, ktorí nechcú investovať veľa do športovej výbavy. Samozrejme, že každému záleží na pomere cena / výkon a chce si dopriať to najlepšie. Dnes sa teda pozrieme bližšie na lacnejší model športtestera, ktorým je Garmin Forerunner 55 a povieme si o ňom viac. 

Garmin Forerunner 55

Táto novinka vychádza z modelu 45 a vylepšuje jeho funkcie. Predchodcu určite nezaprie a tentokrát nie sú nové vylepšenia zanedbateľné.

Dizajn a ovládanie

Na prvý pohľad si skúsenejší Garmin fanúšik všimne, že 55-ka zapadla do nového dizajnu ďalších Forerunnerov. Okrúhly, jednoduchý tvar, pekne dopĺňa čierna plastová luneta, ktorá viac vynikne pri tyrkysovom alebo bielom prevedení. Telo je z tvrdeného plastu, nepôsobí však lacno. Ako sme už spomenuli, môžete si vybrať z 3 farebných kombinácii - tyrkys (aqua), biela a čierna. Ďalšou výhodou je rozmer - šírka remienka, čo je štandard 20mm, takže si každý môže ľahko dopriať farbu a štýl aký sa mu zachce.

 

Dotykový displej tu nehľadajte, tieto hodinky sa ovládajú klasicky pomocou 5 tlačidiel, tak ako sme zvyknutí aj z iných modelov. "Hlavným tlačidlom", ktor7m sa všetko potvrdzuje je pravé horné, teda jediné zvýraznené. Táto klasika nám aj vyhovuje. Displej s rozlíšením 208 x 208 px postačuje na vykreslenie nielen číselných údajov, ale zvládne aj graf, či obrázok. Ďalšou novinkou je prepracovanie menu hodiniek, kedy Garmin zjednotil ovládanie s ďalšími radami. Pribudlo ikonkové rýchle menu a widgety (karty), na ktoré sme si zvykli u rady Fénix. Tu nemáme, čo vytknúť. Toto ovládanie sa rokmi vylepšuje a niektoré prvky si z neho berie aj konkurencia.

 

Rozmerovo je Forerunner 55 menší, vhodný skôr pre útlejšie zápästia ako vidieť aj na porovnaní so Suunto 9 Peak. Hmotnosťou patria medzi tie ľahšie športtestery, keďže váži iba váži len 37g, čo sa nám páčilo. Na spodnej strane už tradične nájdete senzor srdcového tepu a nabíjací konektor.

Veľkým plus je podpora aplikačného obchodu Garmin Connect IQ, v ktorom si nájdete množstvo rozšírení - od ciferníkov, cez dátové polia až po rôzne aplikácie, ktoré vám opäť pomôžu hodinky personalizovať a využiť ich tak na maximum.

garmin-forerunner-55-ciferniky

Výbava senzorov

FR55 dostala do výbavy slušnú porciu senzorov - GPS (aj podpora GLONASS, GALILEO), najnovší Garmin Elevate optický snímač tepu a 3D akcelerometer. Keďže sa jedná o základný športtester nenájdete tu senzor teploty, či barometer. Nevadí, veď cieľovej skupine bežcov a cvičencov tieto dva isto nebudú chýbať. Ubehnutú alebo odbicyklovanú trasu si v pohode odmeriate GPS-kom, ktoré je na túto triedu športtestera pomerne presné, samozrejme ako vždy záleží od terénu a počasia.

garmin-forerunner-55-beh

Srdcový tep si pohodlne zmeriate zo zápästia ruky a to aj počas plávania, treba dbať na zásady správneho používania, aby hodnoty boli čo najpresnejšie.

Ak by predsa len niekomu chýbalo presnejšie meranie tepu, tak si hravo pripojí hrudný snímač tepu (pomocou bluetooth alebo ANT+) a bicyklovému nadšencovi zase padne vhod snímač kadencie, či rýchlosti, ktoré nájdete aj v našej ponuke cyklo príslušenstva.

Športové funkcie - je Forerunner 55 len pre bežcov?

Ak niekoho mätie názov série Forerunner, tak vedzte, že tento športtester nie je len pre bežcov. Áno, je ľahký, jednoduchý a poskytne rozšírené údaje o bežeckom výkone, ale využijete ho aj pri kardio alebo HIIT tréningu, eleptickom trenažéri, stepperi, či na pilatese alebo jóge, bicykli, stacionárnom bicykli a pri plávaní. Toľko športových profilov nájdete priamo v ponuke. 

Ako sme už spomínali, celé ovládanie je viacmenej zhodné s ostatnými sériami športtesterov Garmin, tu nemáme čo vytknúť. Keďže rozmerovo je FR55-ka menšia, na displeji si viete po novom pridať max. 4 dátové polia, čo sa niekomu môže zdať menej. Veľkosťou fontu a rozmiestnením to však plne postačuje a nezabúdajme, že si môžete pridať ďalšiu obrazovku s hodnotami.

A čo tie rozšírené bežecké funkcie? Novo vám Forerunner 55 poskytne funkcie ako Pace Pro, Race predictor, Finish line, Cadence alert, Recovery advisor, či výpočet hodnoty Vo2max. Toto určite poteší všetkých bežcov, ktorí si radi pomocou hodiniek sledujú výkon pri tréningu a pripravujú sa na preteky. Všetky spomínané funkcie sú v podstate odladené na vyšších modeloch a fungujú spoľahlivo, je len na každom z nás naučiť sa ich používať.

Ak by vám došla inšpirácia na bežecký tréning, môžete použiť funkciu automatického návrhu tréningu. Na výber vám hodinky podľa stavu výkonnosti a regenerácie sami ponúknu regeneračný, intervalový alebo long run a vy sa sami rozhodnete, či sa necháte viesť.

Sledovanie aktivity a smart funkcie

Sledovanie aktivít počas dňa spánku v noci, tu je Garmin už dávno doma. Máme tým na mysli, že s Forerunnerom 55 získate prehľad o celodennom srdcovom tepe, energii vášho tela, počet krokov a spálených kalórií atď. Kvalitu spánku si skontrolujete vždy ráno a dozviete sa aký ste mali tep, či ste spali tvrdo alebo naopak ste sa budili a ako ste zregenerovali.

Zo smart funkcií okrem podpory Connect IQ spomenieme štandardné smart notifikácie o prichádzajúcich hovoroch, sms, pripomienok z kalendára a ovládanie prehrávača v smartfóne. Zaujímavou je aj funkcia - detekcia nehody, ktorá umožní v prípade napr. pádu z bicykla vytočiť predvolené číslo na smartfóne (smartfón musí byť pri športovaním neustále pripojený cez bluetooth).

Výdrž batérie udávaná výrobcom - 2 týždne je v poriadku, záleží ako často používate GPS a či využívate aj smart funkcie. U takýchto hodiniek je to v poriadku.

Zhodnotenie

Záverom môžeme povedať, že nový športtester Forerunner 55 sa nám páči. Je to hlavne kvôli jednoduchosti a zároveň však poskytne dostatok športových funkcií aj pre športovcom, ktorí nechcú zaplatiť väčšiu sumu. Chválime aj použitie klasického rozmeru remienka, čo poteší snáď každého tak ako podpora aplikačného obchodu Connect IQ.

Pre:

  • kompaktné rozmery
  • dobrá výdrž batérie
  • pokročilé bežecké funkcie
  • podpora Connect IQ

Proti:

  • iba jedna veľkosť hodiniek pre všetkých
  • displej mohol mať vyššie rozlíšenie

Autor © Fitendo.sk