Garmin Instinct vs. Garmin Instinct Solar - oplatí sa vymeniť?

V roku 2018 nás výrobca Garmin prekvapil novým outdoorovým modelom Garmin Instinct. Nový športtester mal neobvyklý - neopozeraný dizajn, vysokú odolnosť, monochromatický displej, dobré outdoorové funkcie a na výber bol aj model Instinct Tactical s taktickou výbavou, ktorý oslovil všetkých milovníkov vojenských alebo poľovníckych aktivít.

Po dvoch rokoch a s príchodom solárneho dobíjania do športtesterov Garmin Fénix 6 sa značka rozhodla o inováciu a predstavila Garmin Instinct Solar. Z názvu jasne vyplýva, že novinka má solárne dobíjanie batérie, ktoré zvýši jej výdrž. Aké ďalšie výhody a funkcie priniesla? Čítajte ďalej a zistíte aj, či sa vám oplatí vymeniť starší model za ten nový.

Garmin Instinct Solar - dizajn hodiniek a výbava

Ak sa letmo pozriete na oba športtestery, zmeny si ani skoro nevšimnete. Sú ozaj kozmetického charakteru. Meno Instinct Solar sa objavilo v spodnej časti lunety a po obvode displeja (z vnútornej strany) si môžete všimnúť "solárny článok". Nový displej s názvom Power Glass je práve to tajomstvo resp. inovácia, ktorá zabezpečuje premenu slnečného svetla na energiu batérie. 

garmin-instinct-vs-garmin-instinct-solar-01

Farebné kombinácie sa opäť rozrástli a okrem klasickej čiernej si budete môcť vybrať z modrej, fialovej, žltej, červenej, či zelenej farby. Novinkou je tzv. camo verzia (maskáčový dizajn) a dve "surferské" farby (cloudbreak, pipeline).

Špeciálne výbavy sú dve. Prvou je verzia Tactical, ktorá obsahuje taktické aplikácie a funkcie (podpora nočného videnia, stealth režim, duálne zobrazenie súradníc, aplikáciu jumpmaster ...). Novinkou je Surf edícia, ktorá okrem jedinečných farieb obsahuje extra aplikácie na sledovanie prílivu, morských vĺn a surfingu ako aktivity.

Garmin Instinct Solar - výbava senzorov

Tu sme sa veľkej zmeny nedočkali. Okrem štandardnej výbavy - barometer, výškomer, teplomer pribudol nový snímač Pulz OX na meranie saturácie kyslíka, posledná verzia Garmin Elevate snímača srdcového tepu (meria tep aj počas plávania) a nový GPS senzor značky Sony. Posledný spomínaný GPS senzor zlepšuje meranie využitím GPS a takisto pomáha nižšej spotrebe batérie.

novy-garmin-instinct-solar-farbyGarmin Instinct Solar - výdrž batérie

Najväčším ťahákom je už spomínané solárne dobíjanie, ktoré zvyšuje výdrž batérie. Aké údaje udáva výrobca? V nasledujúcej prehľade vidíte porovnanie výdrže klasického modelu a nového Instinct Solar.

Klasický model:

  • Smartwatch režim: do 14 dní, GPS mód: do 16 hodín, UltraTrac™ mód: do 40 hodín

Nový Instinct Solar:

  • Smartwatch režim: do 24 dní / 54 dní s využitím solar*
  • Využitím funkcie Battery Saver: do 56 dní / skoro nekonečne s využitím solar*
  • GPS mód: do 30 hodín / 38 hodín so solar**
  • Režim Max Battery GPS: do 70 hodín / 145 hodín so solar**
  • Mód Expedition GPS: do 28 dní / 68 dní so solar*

*Solar - dobíjanie 3 hodiny na otvorenom slnku v podmienkach so svietivosťou 50,000 luxov
**Solar - používanie na svetle so svietivosťou 50,000 luxov

Zlepšenú výdrž takisto podporí nová funkcia Battery Saver, pomocou ktorej si dokážete ihneď znížiť spotrebu batérie. S Power režimami si môžete zase nastaviť resp. pohodlne menežovať spotrebu vypínaním / zapínaním funkcií hodiniek.

Garmin Instinct Solar - športové aplikácie

Tu veľa noviniek nenájdeme. Môžeme spomenúť rozšírenú podporu pre plávanie. Teraz vás už Instinct Solar dokáže upozorniť na vopred nastavený čas alebo vzdialenosť počas plávania. Pre milovníkov dlhých tripov v prírode zase príde vhod Expedition mód, ktorý opäť zvýši výdrž batérie (až na 68 dní) zmenou vzorkovacej frekvencie GPS záznamu.

Čo Garmin Instinct Solar nedostal sú smart funkcie ako podpora aplikačného obchodu Connect IQ, hudobný prehrávač alebo podporu bezkontaktných platieb Garmin Pay. Otázkou je, či na outdoorovo ladených hodinkách tieto funkcie vôbec potrebujete.

garmin-instinct-ponuka

Garmin Instinct Solar - cena

A čo cena za tých "pár" nových funkcií? Základný model Garmin Intinct Solar si môžete zakúpiť za 399 € a predchodcu za akciových 269 €. Za Instinct Solar Tactical, Camo a Surf verziu si priplatíte na 449 € (pôvodný model Tactical vyjde 349 €). Je to teda na vás, pre ktorý model sa rozhodnete a či novinka stojí za príplatok. 

garmin-instinct-solar-ponuka

U nás nájdete Garmin Instinct Solar s ovládaním v SK jazyku, z oficiálnej slovenskej distribúcie, spolu so záručným servisom Garmin.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk