Bežecká obuv Altra Torin 4 - najlepšie bežecké tenisky pre sezónu 2020

Chceli sme opäť rozšíriť naše portfólio bežeckých tenisiek a ku značke Scott pribudla novinka v podobe značky Altra. Určite sa pýtate prečo práve Altra. Odpoveď je jednoznačná. V našom internetovom obchode chceme zákazníkom ponúkať kvalitu a zároveň výnimočnosť, teda produkty, ktoré nie sú bežne dostupné v komerčných predajniach. Viac detailov o tejto novej značke nájdete aj v detailnejšom popise značky Altra.

Prvý model, ktorý vám predstavíme je cestná bežecká obuv Altra Torin 4.

Test bežeckej obuvi 2020

Časopis run-magazine, ktorý je zároveň aj internetový portál testoval 37 párov bežeckých tenisiek s cieľom zistiť a doporučiť bežcom tie najlepšie na sezónu 2020. Všetky zastúpené značky sa snažili dodať to najlepšie, čo majú aktuálne v ponuke. Značky súťažili v 5. kategóriách a hodnotili sa parametre ako tlmenie, stabilita, flexibilita, záber na mokrom povrchu, prechod z dopadovej do odrazovej fázy, či zvršok.

Kto hodnotil? Samozrejme, že testu sa zúčastnili odborníci - skúsení bežci, ktorí sa vedia posúdiť vlastnosti bežeckej obuvi a zároveň zachovať objektivitu pri hodnotení. Určitá miera subjektivity v hodnotení sa vždy vyskytne, keď niektorá zo značiek bežcovi jednoducho sedí.

Altra Torin 4Altra Torin 4 Black Red

Hodnotenie, výsledok testu Altra Torin 4

Do tohto veľkého testu sa prihlásili aj zástupcovia Altra s modelom Altra Torin 4. Poďme sa teda pozrieť ako tieto bežecké tenisky obstáli oproti konkurencii.

  • Tlmenie - 9/10
  • Stabilita - 10/10
  • Flexibilita - 8/10
  • Záber na mokrom povrchu - 7/10
  • Prechod z dopadovej do odrazovej fázy - 10/10
  • Zvršok (priedušnosť, opora, prenos síl) - 9/10
  • Pohodlie - 10/10
  • Trvanlivosť, kvalita spracovania - 9/10

Popis hodnotenia

Pri prvom obutí môžu mať bežci zvyknutí na vyšší drop, pocit akoby prepadávali dozadu. Vodorovné postavenie päty voči špičke sa ale skoro zapáči predovšetkým vytrvalcom s ľahším, dostatočne frekvenčným krokom, ktorí si vedia rady s prirodzeným odvalením chodidla a využijú opornú fázu päty. Tých tento model zahrnie pohodlím a pocitom ľahkosti zároveň.

Nezvyčajne tvarovaná špička hravo pohltí aj najširšie chodidlo, ani to opačné však nebude trpieť. Zvršok pekne obopne priehlavok a umožní aktívne využitie celého chodidla s dôrazom na úlohu prstov.  Mäkké tlmenie nenúti k zatínaniu členkov a cupitaniu ako väčšina minimalistických topánok a pritom priamo nabáda k lepšiemu vnímaniu behu, k svižnejšiemu, pritom uvoľnenému kroku.

Torin 4 sú "komunikatívne", netaja, čo sa zrovna deje pod podrážkami.

Stabilita došľapu a odrazu je takmer dokonalá.

Cestný model si vedie suverénne aj v ľahšom teréne, na spevnenej ceste potom vyniká podpora odvalenia nôh. Pôvodom objemovky tak poslúžia i k pohodlnejšiemu tempovému behaniu. Pocit "rozbitých nôh" sa nedostavil ani po dlhých tréningoch. Spracovanie je poctivé a očividné.

Ide o perfektnú voľbu obzvlášť pre skúsených bežcov. Tí, ktorí boli doteraz zvyknutí na vyšší drop by v nich ale mali začať s kratšími vzdialenosťami a postupne predlžovať.

Záver

Altra je niečo iné ako sme zvyknutí. Široká špička, nulový drop a výborné tlmenie hovorí za všetko. Ten, kto pravidelne beháva určite ocení aj takúto "barefoot" alternatívu. Veď aj naše nohy si zaslúžia zmenu, ktorá im prospeje ak sa na ňu pripravíme d rozumom a s kvalitnou bežeckou topánkou, ktorou Altra Torin 4 určite je!

altra-torin-4-vitaz-testu

Z originálu run-magazine.cz č.kveten - červen preložil © Fitendo.sk