Virtuálny tréning – 5 možností ako na to

Dnes v čase karantény, ale aj počas zlého počasia, nabitého pracovného rozvrhu, povinností v rodine alebo iných okolností, ktoré neprajú športovému vyžitiu v skupine sa hodí virtuálne trénovanie. Cvičenie osamote nie je vždy príjemné, môže byť po čase nudné, začať pôsobiť demotivujúcu a tento stav si budete musieť zlepšiť využitím vlastnej kreativity alebo rád od priateľov. V našom článku vám priblížime možnosti ako využiť rôzne formy virtuálneho tréningu, ktorý naštartuje vašu vôľu ísť za svojim cieľom, zostať zdravý a byť v kontakte s vašimi športovými partnermi.

1.Virtuálny tréning využitím sociálnej komunikácie

Nakoľko sa teraz nedá len tak vyjsť z bytu, či domu a ísť behať alebo na bicykel spolu s priateľmi, budete športovať skôr vnútri v byte, v garáži alebo na dvore. Ak túžite po interakcii s okolím a nikto z rodiny sa nechce zapojiť, využite moderné komunikačné nástroje.

Ak máte športového partnera, spojte sa s ním pomocou mobilných aplikácií Facetime, Skype alebo Zoom raz alebo viackrát do týždňa a začnite trénovať spolu. Navzájom sa vidieť ako poctivo makáte, potíte sa, vás určite povzbudí, aby ste išli do toho naplno ako keď trénujete o samote. Cvičenia ako jóga, stacionárne bicyklovanie, rôzne fitness kruhové alebo silové tréningy môžete cvičiť spolu online. Tréningové plány nájdete v mobilných aplikáciach ako napríklad Garmin Connect, Nike Training Club, Freeletics atď. Na výber dostanete mnoho typov tréningov ako tabata, silový tréning, kruhový tréning, regenerácia, strečing, mobilita alebo jóga. Takto to vyzerá v mobilnej aplikácii Garmin Connect:

Garmin Connect - trainings

Dnes však už aj samotné športové hodinky dokážu priamo na displeji zobraziť cvičenia počas tréningu. Tzv. asistované cvičenia nájdete u produktov značiek Fitbit, Garmin (animated workouts) a Polar (FitSpark). Pozrite sa ako to v skutočnosti vyzerá.

garmin-fenix-6-animated-workouts-  Garmin Fenix 6X - animated workouts -

Polar Ignite - funkcia FitSpark

-  Polar Ignite - funkcia FitSpark -

2.Športové výzvy

Nič vás nemotivuje tak ako športová výzva od priateľa. Niekedy vás práve takáto výzva môže odtrhnúť od stereotypu a stagnovania.

Niekoľko nápadov na výzvy, ktorými môžete vyzvať priateľov počas týždňa:

  • Kto urobí najviac kľukov (pushups)? Najprv sa skúste prekonať vy a potom sa pozrite na výsledky vo vašej skupine.
  • Kto ubehne, prejde najďalej za týždeň? Ak máte k dispozícii bežiaci pás alebo stacionárny bicykel, porovnajte si svoje výkony v prejdenej vzdialenosti.
  • Kto vydrží najdlhšie plank? Tento známy cvik si vyžaduje sústredenie a zároveň je dobrý v budovaní hrudných svalov. Skúšajte ho počas dňa a zaznamenávajte si výsledný čas. Na konci týždňa si vyzdieľajte namerané údaje.
  • Kto spáli najviac kalórií za deň alebo za týždeň? Ak vlastníte nejaký monitor aktivity, fitness náramok alebo smart hodinky, bude to jednoduché. Cvičte počas týždňa, čo sa vám chce a sledujte spálené kalórie, ktoré na konci výzvy spočítate a vyzdieľate navzájom.

Spálené kalórie sledujete efektívne pomocou fitness náramku alebo smart hodiniek s meraním tepu.

fitness-naramky-fitbit-inspire-hr  fitness-naramky-garmin-vivosmart-4

3.Vyskúšajte mobilnú aplikáciu na virtuálny tréning

Jednou z najväčších výhod technológii súčasnosti je možnosť trénovať resp. závodiť virtuálne závody (virtual run) spolu s vašimi priateľmi alebo rodinou.

Mobilná aplikácia Zwift umožňuje bežcom a cyklistom závodiť a trénovať na virtuálnych tratiach v reálnom čase. Môžete si vybrať z rôznych kategórií, prostredí, úrovní a pripojíte sa ku komunite za pár sekúnd. Ak nemáte žiadneho priateľa po ruke nevadí, pripojíte sa k skupine iných športovcov, či už ako sparring partner alebo súťažiaci a to kedykoľvek počas dňa. Dokonca si môžete dohodnúť aj tréning s osobným trénerom.

Zwift Virtual Run

Čo všetko na to potrebujete? Ideálny je bežecký pás alebo stacionárny bicykel, záleží na vás aký šport chcete trénovať. Pre virtuálny beh (virtual run) potrebujete kompatibilný športtester (najlepšie na meranie tepu), footpod (nožný snímač kadencie) a smartfón, či tablet s aplikáciou Zwift (dostupná zadarmo). Všetko spárujete pomocou bluetooth prepojenia a na displeji smartfónu alebo tabletu budete vidieť vášho virtuálneho bežca (vás) ako beží vo zvolenom prostredí aj ostatnými prihlásenými športovcami. Samozrejme, že vidíte tempo, kadencie, počet koliečok a ubehnutú vziadlenosť. Aplikáciu Zwift využíva množstvo športovcov po celom svete, takže sa nemusíte báť, že virtuálny tréning alebo závod absolvujete sami.

sporttestery-garmin-ponuka footpod-snimace

4.Dodržiavajte zdieľaný virtuálny tréningový plán

Či už máte spoločný tréningový plán s vašimi priateľmi alebo sa snažíte vytvoriť ho na ďalších niekoľko dní, zdieľané tréningové plány sú dobrý motivačný prvok. Nemusíte samozrejme nikam chodiť. Stačí vytvoriť tréningový plán vo vašej obľúbenej aplikácii a založiť zdieľaný dokument so všetkými cvikmi napríklad na Google Doc. Za každým úspešne zavŕšeným dňom, môžete do riadku pridať smajlíka alebo akýkoľvek iný odkaz pre ostatných, aby vedeli že ste tréningový deň absolvovali. Aké jednoduché!

5.Závoďte segmenty

Záleží na tom, kde žijete a aká prísna je karanténa vo vašom okolí, no keď máte stále šancu vyjsť von, môžete vyskúšať tzv. segmenty a závodiť aj bez priameho kontaktu s ostatnými.

Segment je v podstate trať nadefinovaná v aplikácii na reálnej mape okolia. Vytvoriť si takúto trať môže každý, či už jej odbehnutím alebo vyklikaním priamo na mapke v príslušnej mobilnej aplikácii, či na webe. Následne trať vyzdieľate verejnosti a  tak na nej môže závodiť ktokoľvek, kto bude mať záujem. Každé prejdenie sa zapisuje do výslednej listiny, meria sa cieľový čas a vyhodnocuje poradie. Týmto spôsobom môžete závodiť na vlastnom okruhu alebo aj na tratiach iných športovcov a sledovať rebríčky.

Segmenty môžete vytvoriť v aplikácia Strava alebo najnovšie aj v Garmin Connect. Ak máte kompatibilné športové hodinky alebo cyklopočítač, tak vašu účasť na segmente vidíte real-time na displeji hodiniek tj. vidíte aktuálny čas a porovnanie s víťazom, ktorý drží rekord – najlepší čas na danej trati.

Funkcia Strava Live Segments dostupná na prémiových športtesteroch počas aktivity prehľadáva mapu a sama hlási aktívne segmenty, na ktorých môžete závodiť. Pri tomto type využitia segmentov je nutné bluetooth spojenie hodiniek s vašim smartfónom a predplatená služba Strava Summit. Takto vyzerá segment priamo na displeji športtestera Polar Vantage V:

Polar Vantage V podpora Strava LIve Segments

Vyberte si športtester s podporou Strava Live Segments:

garmin-fenix-6-ponuka polar-vantage-v-sporttester


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk