Tréningová vs. preteková bežecká obuv

V tomto článku sa dozviete hlavné rozdiely medzi tréningovou a pretekovou bežeckou obuvou. Pri výbere nových bežeckých tenisiek musíte vedieť na čo majú tenisky primárne slúžiť, teda či plánujete s nimi trénovať a behať väčšie objemy alebo naopak potrebujete obuv na preteky.

Bežecká tréningová obuv (training / performance)

Obuv vhodná primárne na tréning bude vaša obľúbená hneď od začiatku. Tú si budete s radosťou brať na váš tréning na krátke alebo aj dlhšie behy. Niekedy ju voláme aj objemová obuv. Topánka tréningovej tenisky spoľahlivo tlmí dopady nohy povrch a cítite komfort počas celého behu. Aj na konci tréningu, keď už pomaly strácate váš bežecký štýl budete vďačný za jej vlastnosti.

Tréningová obuv dobre drží stabilitu, poskytuje už spomínaný komfort tj. na jej výrobu bolo použitého viacej materiálu a tým pádom má aj vyššiu hmotnosť ako preteková obuv. Hrubšia medzipodrážka, pevnejší zvršok, vyššia životnosť pri hmotnosti od 280 do 330g.

Vlastnosti a výhody tréningovej obuvi si potvrdíte v momente, keď ju vymeníte za pretekovú.

Scott Supertrac 2.0- Objemová obuv - Scott Supertrac 2.0 Blue -

Bežecká preteková obuv (racing)

Poďme sa teraz pozrieť na obuv, ktorú si obujete na preteky. Môžeme skonštatovať, že preteky a tréning sú protiklady. Na prvý pohľad alebo dotyk spoznáte, že preteková obuv je ľahšia a dynamická. Je v prvom rade zameraná na rýchlosť a preto na jej výrobu je použitého menej materiálu. Jej zvršok býva jednoduchší a medzipodrážka tenšia ako u tréningovej obuvi. To sa prejaví na nižšej hmotnosti cca. od 160 - 220g.

Táto teniska neslúži na učenie, ale počíta s tým, že dobre viete čo chcete. Nebude tolerovať žiadnu nedokonalosť vo vašom bežeckom štýle. Budete cítiť každý dopad nohy na terén. Keď ste začiatočník, v žiadnom prípade sa nedajte presvedčiť na kúpu takejto obuvi, môžete si privodiť zranenie.

Bežecká preteková obuv vám dobre poslúži na súťaži, keď chcete dosiahnuť čo najvyššiu rýchlosť a dobrý cieľový čas.

Scott Supertrac RC- Preteková bežecká obuv - Scott Supertrac RC Black / Yellow -

Tempová bežecká obuv

Chceli by ste niečo medzi pretekovou a tréningovou obuvou? Nech sa páči. Lepší komfort tréningovej a rýchlosť pretekovej obuvi vám do určitej miery poskytne tzv. tempová obuv. Kombinuje ľahkosť a pomerne dobré tlmenie tréningových tenisiek. Je vhodnejšia spravidla pre bežcov a bežkyne s nižšou hmotnosťou, ktorí nevyžadujú vysoké tlmenie. Ak sa teda rozhodnete pre strednú cestu voľte tempovú obuv.

ponuka-bezeckej-obuvi-fitendo.sk


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk