Porovnanie bežeckej obuvi - trailová vs. cestná bežecká obuv

V tomto článku si zhrnieme fakty, rozdiely a porovnáme obuv vhodnú na trail running a cestnú bežeckú obuv. Našim cieľom je priblížiť vám významné charakteristiky, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť pri výbere a uvedomili si rozdielne použitie.

Bežecká obuv vhodná na trail run: hlavné znaky a vlastnosti

Keď vás zaujal beh cez les, po hore alebo po rôznych turistických chodníkoch rozhodne si vyberte práve takúto obuv. Obuv na trail running bude počas vášho trail runu vystavená rôznorodým povrchom a podmienkam, preto musí byť najmä odolná. Už na prvý pohľad trailovej obuvi dominuje masívna podrážka, ktorá je agresívnejšia oproti cestnej bežeckej podrážke. Máme na mysli vyššie gumové segmenty a lamely, ktoré v ťažkom lesnom teréne dobre držia potrebný grip. Takáto podrážka je vyrobená z mäkšieho materiálu, aby trailová bežecká topánka dobre priľnula k rozmanitému terénu. Užšia medzipodrážka zase zabezpečí lepšiu stabilitu behu a kontrolu pri nášľape. Niekedy sa s medzipodrážkou spája aj päta topánky, ktorá tiež pomáha k správnemu našľapovaniu. Zvršok trailovej obuvi je masívnejší a odolnejší oproti cestnej, aby zabránil roztrhnutiu, či prípadnému oderu. Vpredu väčšinou nájdete gumenú okopovú hranu, ktorá chráni prsty vašej nohy pred nežiadúcim úrazom. Celkovo je trailová topánka tvrdšia a má vyššiu hmotnosť okolo 320g.

Môžem behať v trailovej obuvi aj po meste?

Odpoveď je áno, môžete avšak treba si uvedomiť, že mäkká podrážka sa rýchlejšie opotrebuje a tiež môže niekomu prekážať málinko vyššia hmotnosť trailovej tenisky.

scott-supertrac-2-0-blue-dark-blue-01

Obr.1 - Trailová obuv Scott Supertrac 2.0 blue / dark blue

scott-supertrac-rc-black-yellow-01

Obr.2 - Trailová obuv Scott Supertrac RC black / yellow

Cestná bežecká obuv: hlavné znaky a vlastnosti

Začneme opäť podrážkou. Tá je ako vidieť hladšia, bez výrazných výstupkov, iba s malými segmentami. Na jej výrobu je použitý tvrdší materiál, ktorý zaistí vyššiu odolnosť na tvrdom povrchu. Cestná topánka musí mať dobré tlmenie keďže bežíte po tvrdých povrchoch akými sú cesta alebo chodníky. Tlmenie je kľúčové pre ochranu vašich kĺbov a kolien. Zvršok je tenší a jednoduchší, pretože nie je potrebná vysoká stabilita. Tiež býva viac priedušnejší, čo pomáha k lepšiemu vetraniu. Keďže na výrobu tejto obuvi sa používa menej materiálu jej hmotnosť je nižšia cca. 200g.

scott-palani-2-0

Obr.3 - Cestná bežecká obuv Scott Palani 2.0

scott-palani-rc-yellow

Obr.4 - Cestná bežecká obuv Scott Palani RC

Je vhodná cestná obuv do lesa?

Bežecké topánky určené na cestu zvládnu aj ľahší terén akými sú poľné cesty, trávnatý chodník, či štrk avšak náročnejší blatový terén, či skaly už môžu spôsobiť problém a možno aj zranenie pri pošmyknutí. Jednoduchší zvršok môže spôsobiť nestabilitu topánky a jeho vyššia priedušnosť zasa prepustí prípadné tekutiny.

Modely označené ako "all terrain" predstavujú stred medzi trailovou a cestnou obuvou. Čiže z oboch uvedených majú niektoré vlastnosti.

Ak sa chcete behu venovať naplno odporúčame vybrať si pre každý druh separátny pár športových tenisiek, určite si potom beh vychutnáte viac a hlavne predídete možným nepríjemnostiam.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk