Čo sú fitness náramky

Fyzická aktivita populácie ustupuje do úzadia. Väčšina z nás pracuje v úradoch, kanceláriách, vedie sedavý spôsob života, čo sa každodenne podpisuje aj na našom zdraví, nálade a výkone. Často sme unavení, mrzutí a demotivovaní. Z práce sa ponáhľame rovno domov pred TV obrazovky alebo do pubov a reštaurácií. Určite si každý z nás uvedomuje, že by mal niečo urobiť aby tento spôsob života zmenil, ale chýba mu odhodlanie, súťaživosť a motivácia zmeniť to. Začať sa pravidelne hýbať, zlepšiť životný štýl a teda aj svoje zdravie vyžaduje často krát pevnú vôľu a sebazaprenie alebo prísneho kondičného trénera.

Nositeľná elektronika - fitness náramky, monitory aktivity, senzory alebo snímače aktivity

Na pomoc nám teda prichádzajú inteligentné zariadenia nazývané fitness náramky alebo monitory aktivity (z ang. slova fitness bands, fitness trackers, activity monitors atď). Prečo náramky? Pretože sa nosia na zápästí, kde sú dobre prístupné, viditeľné a tiež sú označované ako nositeľná elektronika (z ang. wearable electronics, wearables) a fitness preto, lebo nám pomáhajú byť fit.

Čo všetko fitnes náramky dokážu a ako nám vedia pomôcť? Čítajte ďalej!

Fitness náramky, monitory aktivity dokážu merať, sledovať fyzickú aktivitu používateľa počas celého dňa aj noci. Zaznamenávať namerané hodnoty, ktoré sa dajú následne zobraziť a vyhodnocovať priamo na mobilných zariadeniach ako smartfón, tablet alebo notebook.
Možno to znie veľmi technicky, ale v skutočnosti je to jednoduché. Motivujú k aktivite a plnia funkciu osobného kondičného trénera a poradcu, ktorého môžete mať so sebou 24 hodín a 7 dní v týždni.

garmin-vivosmart3-01

1.Vlastnosti a funkcie

Monitory aktivity sledujú počas dňa počet prejdených krokov, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, čas aktivity, srdcový tep a niektoré vás ráno zobudia diskrétnym budíkom atď.
V noci počas spánku merajú kvalitu a dĺžku spánku používateľa, takže vždy ráno viete koľko hodín ste spali a ako kvalitne.

Najnovšou funkcionalitou je meranie srdcového tepu, či už priamo na zápästí ruky pomocou optického snímača tepu alebo využitím hrudného snímača tepu (pulzomer), ktorý sa bezdrôtovo spojí s fitness náramkom.

Ako to súvisí s motiváciou?

 

fitbit-charge-4-ponuka

2.Motivácia, cieľ

Pre motiváciu slúži prehľad nameraných hodnôt, ale na čo by boli hodnoty bez vášho osobného cieľa. To je prvá vec, ktorú urobíte - stanovíte si osobný cieľ. Cieľ si stanovíte definovaním hodnôt, ktoré chcete dosiahnuť dennou aktivitou a tiež počas spánku. Napríklad si stanovíte prejsť 10000 krokov, 12 km, spáliť 2000 kalórií a podobne. Na zadanie cieľov vždy slúži prehľadná mobilná aplikácia, pomocou ktorej monitor aktivity ovládate.

Po aktivácii cieľa vás fitness náramok počas dňa informuje o progrese, stave jeho plnenia, takže vždy viete kde sa nachádzate a koľko vám chýba k jeho naplneniu. Každý náramok, senzor vás na to upozorní špecificky napr. farebným indikátorom, počtom rozsvietených bodov na displeji, percentuálnym ukazovateľom hodnôt atď.  

3.Komfortné nosenie

Monitory aktivity sú malé inteligentné zariadenia, ktoré sú nenápadné ale zároveň môžu byť aj módnym doplnkom. Kde a ako ich môžete nosiť to záleží od konkrétneho typu. Väčšinou sa nosia ako náramky na zápästí, pomocou spony - klipu za pásom alebo jednoducho vo vrecku. Niektoré z nich môžete využívať bez problémov aj pri vodných športoch.  

 Garmin vivosportPolar A370

fitness-naramok-garmin-vivosport

4.Inteligentné technológie

Tak ako smartfóny, tak aj fitness náramky, monitory aktivity sa stávajú postupne súčasťou každodenného života. Funkcie z fitness náramkov resp. monitory aktivity dnes nájdete aj v športtesteroch alebo fitness hodinkách. Inteligentné technológie prinášajú okrem motivácie k zlepšeniu životného štýlu a zdravia aj zábavu z pohybu, možnosť podeliť sa so svojou aktivitou s priateľmi, s rodinou pomocou sociálnych sietí.

V spojení so smartfónom (pomocou bluetooth) vám dokážu poskytnúť ďalšie rozširujúce funkcie ako sú smart notifkácie - oznámenie o prichádzajúcom hovore, SMS, či pripomienke z kalendára.
Staňme sa závislí na zdravom životnom štýle!

Nositeľná elektronika a mobilné aplikácie vám dnes dokážu pomôcť rozvíjať sa, zlepšiť výsledky výkonnosti alebo redukovať hmotnosť.

Vyrábajú ich spoločnosti, ktoré sa venujú dlhoročne produktom z oblasti fitness, zdravia alebo športu Garmin, Mio, Polar, Suunto, Fitbit a ďalší.


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk