Čo je to drop pri bežeckých teniskách a ako si vybrať

Ak s behom len začínate, zrejme prvým krokom bude vybrať si vhodnú bežeckú obuv, či už na beh po ceste alebo na trailrunning. Okrem zorientovaní sa na trhu v dostupných značkách, je dobré dozvedieť sa čo - to aj o parametroch bežeckých tenisiek, ktorých je niekoľko. Aj keď pre začiatočníkov to nie je kľúčové a detaily zaujímajú skôr skúsenejších bežcov. Odborníci v športových obchodoch ako je ten náš, by vám mali vedieť poradiť.

Parametre bežeckej obuvi

Aké parametre bežeckej obuvi udávajú výrobcovia? Tu je ich zoznam:

  • veľkosť topánky (rozmer chodila) v rôznych mierach napr. EU, US, UK alebo v cm
  • došľap - pronácia, supinácia, neutrál
  • výška podrážky v mm
  • tlmenie (mierne, stredné, veľké)
  • výška päty v mm
  • výška špičky v mm
  • drop v mm (sklon päta - špička)
  • hmotnosť

Čo je to drop pri bežeckých teniskách

Tento parameter môžete nájsť aj ako resp. môže byť v popisoch produktov označený ako "heel to toe drop", "heel drop", "heel-toe drop", "heel - toe offset" alebo "sklon päta-špička", či jednoducho len "drop" a udáva sa v milimetroch.

Niekedy sa zvykne zameniť drop za výšku podrážky (stack height) resp. tlmenie (cushioning), ktorá udáva množstvo materiálu medzi chodidlom a povrchom. Tieto dva parametre sú od seba nezávislé.

Povedzme si presnejšiu definíciu tohto parametra.

Drop bežeckej obuvi (definícia) – rozdiel vo výške medzi pätou a špičkou topánky udávaný v milimetroch. Čím vyššie číslo, tým väčší je uhol medzi pätou a špičkou. Hodnoty parametra sa pohybujú v rozmedzí 0 až po 14 mm. Behanie na boso (barefoot) a dnes už nielen na boso má drop = 0, tzn. že päta topánky je v rovnakej úrovni ako špička.

Nasledujúci obrázok názorne ukazuje, čo presne myslíme. Nič zložité, však?

drop-bezeckych-tenisiek-vysvetlenie

Ako si správne vybrať drop pri bežeckých teniskách

Už sme spomenuli, že hodnota drop-u môže byť od 0 až po 14 mm. Keď sa budeme držať v tomto rozmedzí, tak môžeme zadefinovať 4 stupne:

  1. Zero drop (0mm), 
  2. Nízky drop (1-4mm), 
  3. Stredný drop (5-8mm),
  4. Vysoký drop (8+ mm).

Za taký štandardný rozmer by sme mohli považovať 10mm. Nie je to žiadna veda, je to v podstate najpoužívanejší rozmer na trhu. Takisto je to na začiatok dobrá voľba, pre cestný beh, keď chcete zobrať do úvahy vašu kondíciu a predísť možným zraneniam. Je to jednoduché, rozdielny rozmer drop-u má rozdielny účinok na časti tela a ak máte (mali ste) nejaké zranenie tak budete chcieť, aby námaha resp. zaťaženie a pôsobenie behu bolo čo najmenšie a nespôsobilo ďalšie ťažkosti.

Nižší drop namáha členky a šľachy na nohách viac ako vyšší drop, ktorý zase namáha kolená a boky.

Ak sa rozhodujete pre kúpu nových bežeckých tenisiek a uvažujete nad sklonom päta - špička, potom zoberte do úvahy aj nasledovné body:

  • Pohodlie - nový rozmer drop-u môže na začiatku spôsobiť diskomfort a budete musieť zvyknúť, čo chvíľu potrvá. Toto väčšinou platí pri prechode na nižší alebo nulový drop ako má v ponuke napr. značka Altra. Nulový drop neznamená, že topánka je tvrdá alebo nepohodlná. Dnes aj takáto obuv poskytuje výbornú mieru tlmenia a pohodlia na dlhšie behy.
  • Došľap - po ang. foot strike. Viete ako pri behu našľapujete na chodidlo? Vyššie číslo je vhodnejšie pre bežcov s nášľapom na pätu, naproti tomu nižší drop má tendenciu tlačiť nohu vpred a tak došľapovať na stred chodidla alebo na špičku.
  • Povrch - to, čo cítime, keď naša noha dopadne na povrch, je práve tá informácia ktorú potrebuje telo na svoju adaptáciu. Vďaka týmto informáciam, hlavne pri trail runningu optimalizujeme krok a dokážeme sa najlepšie ako je to len možné adaptovať na zmenu povrchu absorbovaním jeho pôsobenia. V tomto prípade nám nižší drop môže priniesť benefity.
  • Zmena dropu - ak sa chystáte zmeniť obuv s iným sklonom päta - špička, ktorý je väčší ako 4 mm, zvážte adaptačnú periódu. Pri prechode na nulový drop je to takmer povinnosť ako udáva aj výrobca. Ak vám vyhovuje súčasný rozmer drop-u a nemáte žiadne zranenia, držte sa ho (nie je dôvod meniť to, čo funguje spoľahlivo). Druhou možnosťou je prípad kedy chcete striedať rôzne rozmery drop-u s cieľom posilniť svaly nohy a chodidla, či bežeckú techniku.
  • Vzdialenosť - s únavou postupne meníme bežecký štýl a došľap chodidla na povrch. Pri trailovom behu to môžete cítiť v stúpaniach, kedy nohy, achilovky začnú byť unavené a prestávame tlačiť na špičku. Majte teda na pamäti aký nový drop si zvolíte pre behy na dlhšie vzdialenosti.

Dúfame, že tieto informácie budú pre vás užitočné a pomôžu aj pri výbere vhodnej obuvi pre váš beh. V prípade, že potrebuje poradiť s výberom, neváhajte nás kontaktovať.


Súvisiace články:


 Autor © Fitendo.sk