Neprehliadnite! V termíne od 22.7. do 2.8. čerpáme dovolenku. Všetky objednávky budú odosielané po 3.8. Ďakujeme za pochopenie, užívajte si leto!

Ako vybrať palice na trail running a ultra beh

Ak radi beháte aj ťažšie traily (s poriadnym stúpaním a klesaním) alebo obľubujete vysokohorské túry, určite ste už postrádali oporu, ktorá by vám pomohla smerom k vrcholu, ale aj smerom dolu. Takouto oporou sú palice na beh (trail running, ultra, sky run), ktoré sa dajú použiť aj na turistiku alebo nordic walking. Aj pri výbere palíc na beh je potrebné zorientovať sa tejto problematike a správne si vybrať.

Parametre a vlastnosti bežeckých palíc, ktoré treba zvážiť pri kúpe

Hmotnosť a odolnosť bežeckých palíc

Prvým dôležitým parametrom je hmotnosť palíc, veď komu by sa chcelo ťahať so sebou ťažké palice, ktoré pridávajú zbytočnú zátaž do bežeckej výbavy a v podstate majú vplyv na vašu rýchlosť. Preto odporúčame vybrať si bežecké palice s nižšou hmotnosťou vyrobené z hliníka alebo karbónu. Áno materiál má vplyv na celkovú cenu, no nebudete ľutovať ak váha bude rozhodovací bod.

Nepodceňujte materiál, z ktorého sú palice vyrobené pretože ten má priamy vplyv na odolnosť palíc. Prečo majú byť bežecké palice odolné? Palice musia zniesť nápor vašej hmotnosti pri rôznych rýchlostiach, určite sa obúchajú o rôzne skaly, balvany alebo kríky a stále vám musia zabezpečiť stabilitu a oporu.

palice-na-beh-rozkladacie-scott-carbon-02

Konštrukcia palíc na behanie

Pevné alebo rozkladacie? To je ďalšia otázka, ktorú si musíte položiť v závislosti na tom, kde resp. ako chcete palice prenášať. Chcete ich mať hneď po ruke a nevadí vám ich dĺžka alebo radšej ich pripnete na bežecký batoh, či bežecký opasok a v prípade potreby ich v okamihu rozložíte a môžete začať používať. Výber je na vás. Rozkladacie zaberú menej miesta v batohu - sú spratnejšie a spravidla ich rýchlo rozložíte (bude to chcieť trošku cviku). Naproti tomu klasické pevné priamo do batohu nevložíte, ale za to budú ihneď k použitiu, vyhnete sa možnému opotrebeniu skladaciemu mechanizmu a sú o lacnejšie.

Grip (rukoväť) a popruh na uchopenie palíc netreba podceniť. Športové značky majú túto časť riešenú odlišne a používajú rôzne materiály. Niektoré gripy sú tvarované podľa ruky, iné majú zase klasický pravidelný tvar, pevný, posuvný alebo odnímateľný popruh.

Materiály používané na výrobu gripu:

  • Pena: absorbuje vlhkosť zo spotených rúk a je príjemná - mäkká na dotyk
  • Korok: odolný voči vlhkosti zo spotených rúk, znižuje vibrácie a prispôsobí sa tvarom vašich rúk
  • Guma: izoluje ruky od chladu, vibrácii a otrasov, ale má tendenciu vytvárať pľuzgiere v prípade spotených rúk
  • Špeciálna priedušná, polstrovaná sieťovina: kombinuje viacero spomínaných výhod

scott-rc-3-dielne-bezecke-palice-cierne-grip

Ako si vybrať správnu dĺžku palíc na trail running, ultra alebo skyrun?

Je niekoľko spôsobov ako správne určiť potrebnú dĺžku. priblížime si zopár z nich.

Základná metóda je dať ruky vedľa tela a zdvihnúť ruku do pravého uhla (90 stupňov). Predlaktie musí byť rovnobežné s dlážkou a nezabudnite si obuť topánky, ktoré budete používať. Veľkosť palíc je potom rozmer od dlážky po hornú časť vašej päste. 

Trošku matematická metóda je vynásobiť vašu výšku v cm číslom 0,68 a zaokrúhliť výsledné číslo o najbližších 5cm. Ak napríklad máte obuv s vyšším tlmením môžete zaokrúhliť smerom nahor. Alebo ak primárne používate palice pri stúpaniach, potom si vyberte kratšie. Príklad: výška 180cm * 0,68 = 122 cm veľkosť palíc 120cm.  

V našej ponuke nájdete kvalitné palice na beh od značky Scott. Vyberte si podľa vašich potrieb také, ktoré vám najviac sadnú a splnia vaše požiadavky. Netrafili ste správny rozmer? Nevadí, tovar vám radi vymeníme a vopred poradíme ohľadom dobrého výberu. 

 vybrat-si-palice-na-beh-fitendo 


Súvisiace články:


 Autor © Fitendo.sk