Zmerajte si EKG so smart hodinkami Apple Watch Series 4

Smart hodinky Apple Watch 4 sú na trhu už nejaký ten rok a ponúkajú naozaj veľa funkcií. Od smart funkcií, ako sú inštalácie rôznych aplikácií, možnosť odpovedať na SMS či schopnosť prijať hovor, majú aj veľa športových funkcií, ktoré využijú športovci a všetci aktívni ľudia. Patria medzi ne krokomer alebo monitor aktivity, podpora sledovania viacerých športov, GPS modul či meranie srdcového tepu. Na meranie srdcového tepu slúži výkonný optický snímač tepu, ktorý je umiestnený klasicky na spodnej strane týchto skvelých smart hodiniek.

Optický snímač dokáže merať tzv. kľudový tep počas celého dňa a samozrejme počas športovania meria tep každú sekundu, aby bola zabezpečená čo najväčšia presnosť. Okrem tejto funkcie však výrobca Apple implementoval aj možnosť merania EKG, ktorá nebola do nedávna v krajinách EU povolená kvôli doriešeniu legislatívnych záležitostí. To sa však pred niekoľkými týždňami podarilo úspešne vyriešiť a dnes meranie EKG môžeme využívať aj na Slovensku.

apple-watch-series-4-ekg-setup-01 apple-watch-series-4-ekg-setup-02


Čo je to EKG?

EKG alebo elektrokardiogram všetci dobre poznáme z ordinácie u doktora. Výsledkom merania EKG je graf, ktorý nám hovorí informácie o zdraví nášho srdca. Konkrétne, ako srdce bije, či nevykazuje nejaké abnormality, alebo či nám nehrozí infarkt a ďalšie zaujímavé informácie, ktoré slúžia lekárom na zistenie stavu ľudského srdca.

Ako zmerať EKG so smart hodinkami Apple WatchSeries 4?

Na meranie EKG použitím vašich smart hodiniek Apple Watch Series 4 potrebujete ako prvé vykonať aktualizáciu OS na vašom iPhone (verzia 12.3), na vašich smart hodinkách (verzia 5.2.1) a nainštalovať mobilnú aplikáciu EKG. Následne po spustení aplikácie EKG na iPhone spravíte rýchlu inicializáciu a môžete pristúpiť k samotnému meraniu.

apple-watch-series-4-ekg-setup-03

Meranie EKG prebieha jednoducho. Najskôr na hodinkách spustite aplikáciu EKG. Potom stačí v kľude podržať ruku (na ktorej máte hodinky) a dotknúť sa prstom druhej ruky hodinkovej korunky. Takto vydržíte 30 sekúnd (odpočítavanie času vidíte priamo na displeji hodiniek) a po uplynutí času sa na displeji Apple Watch zobrazí výsledok merania. Výsledok je patrične popísaný a hneď viete stav vášho srdca. Namerané údaje sa automaticky prenesú aj do vášho iPhone, kde si ich môžete opäť pozrieť v aplikácii Zdravie.

apple-watch-series-4-ekg-meranie-04 apple-watch-series-4-ekg-meranie-05

No, čo poviete? Je to fajn mať možnosť si zmerať EKG rýchlo, efektívne a v pohodlí domova. Samozrejme, toto meranie nemôže 100% nahradiť lekárske vyšetrenie, avšak, výsledky vám poskytnú relevantné informácie o aktuálnom stave a môžu odhaliť aj potenciálny problém vo fungovaní vášho srdca, čo je veľmi cenný údaj.

apple-watch-series-4-ekg-meranie-06 apple-watch-series-4-meranie-ekg-vysledky-06