Garmin Enduro - novinka pre trail a ultra running

Nie je to tak dávno, cca. 2 týždne, kedy Garmin uviedol na trh dámske smart hodinky Garmin Lily a práve včera opäť oznámil druhú novinku tohto roka. Správy o novinke sme zachytili z neoficiálnych zdrojov o dva dni skôr a tak sme netrpezlivo čakali, čo z toho bude pravda. Prvé náznaky z videa a obrázkov ukazovali športové hodinky, ktoré budú - sú určené najmä pre nadšencov trailrunningu, ultra runningu, dlhých výjazdov do prírody, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Privítajte teda spolu s nami nový športtester Garmin Enduro.

Poďme sa pozrieť bližšie, na čo všetko sa môžete začať tešiť.

Garmin Enduro - dizajn

Ako ste si už mohli všimnúť z priložených obrázkov, nové Enduro sa veľmi podobá na sériu Fénix. Charakteristická luneta so skrutkami po obvode a ovládanie piatimi tlačidlami. V tomto smere Garmin nepriniesol nič nové. Škoda, čakali sme aspoň malú zmenu, ktorá urobí Garmin Enduro výnimočným. K tomu môže prispieť aspoň žltý kruh, ktorý lemuje celý obvod displeja a taktiež podobne sfarbené pravé horné ovládacie tlačidlo.

garmin-enduro-carbon-gray-dlc-titanium-black-ultrafit-nylon-strap-01 garmin-enduro-steel-gray-ultrafit-nylon-strap-01

Telo hodiniek je rozmermi identické s Fénix 6X Pro Solar a budete si môcť vybrať z dvoch vyhotovení. Prvým lacnejším je Steel (oceľ) a drahším ako to už v tejto kategórii býva je Carbon DLC Titanium, za ktoré si ešte stovku priplatíte. K hodinkám je pribalený ľahký športový nylónový remienok, ktorý sa teší pomerme veľkej obľube aj u iných značiek. Displej zostal rovnaký s rozlíšením 280 x 280 pixelov a po stranách si môžete všimnúť solárnu vrstvu pre dobíjanie slnečným žiarením. Hmotnosť sa znížila na prívetivých 72g pre Steel a 58g pre Titánovú verziu.

To je k dizajnu všetko. Je to dosť alebo málo na novinku?

garmin-enduro-modely

Garmin Enduro je zameraný na trail a ultra running

Ako ste už iste pochopili tento športtester vychádza z modelu Fénix 6X Pro Solar a jeho cieľovou skupinou sú nadšenci trail, ultra runningu, dlhých výjazdov na bicykli, či niekoľko dňových túr po horách. Teda všetci tí, ktorí preferujú športtester s vysokou výdržou batérie. Výrobca tejto cieľovke podriadil celkovú výbavu hodiniek.          

V snahe dosiahnuť čo najvyššiu hodnotu výdrže batérie osekal zo základu niekoľko funkcií.

Garmin Enduro stratil nasledujúce funkcie oproti Fénix 6X Pro Solar:

 • WiFi pripojenie (zostalo iba ANT+ a bluetooth),
 • topo mapy (pre beh aj cyklistiku),
 • prehrávač hudby,
 • asistované cvičenia priamo na displeji,

a má nižšiu kapacitu pamäte 64MB (oproti 32GB). Tí, ktorí by chceli využívať tieto funkcie majú jednoducho smolu. Nás hlavne zamrzí absencia topo máp, ktoré sú veľmi užitočné najmä na dlhých vychádzakach, ale zároveň si uvedomujeme, že takáto navigácia je náročná na spotrebu batérie.

Všetky ostatné funkcie a senzory sú zachované.

Výdrž batérie sa podarilo optimalizovať na tieto hodnoty:

 • V režime smartwatch: do 50 dní / 65 dní so solárnym dobíjaním
 • Battery Saver mód (šetriaci): do 130 dní / 1 rok so solárnym dobíjaním
 • Spustené GPS: do 70 hodín / 80 hodín so solar
 • Mód Max Battery + GPS: do 200 hodín / 300 hodín so solar
 • Expedition mód + GPS: do 65 dní / 95 dní so solar

Solárne dobíjanie predpokladá aspoň 3 hodiny na priamom slnku v podmienkach 50.000 Luxov.

Z hodnôt výdrže vidíte, tak Garmin Enduro ozaj nebudete musieť často nabíjať a vydrží nejeden ultra beh alebo viac dňovú túru po hrebeňoch hôr. Čo viac dodať? Aj v tomto prípade platí, niečo za niečo. Podľa vyjadrenia výrobcu len odobratie funkcií nestačilo a preto je Enduro postavené na novej platforme.

garmin-enduro-ultra-running

Garmin Enduro a nové funkcie

O veľkej výdrže batérie už viete a čo nové funkcie? Možno budete prekvapení, opäť však nečakajte zázraky.

Zoznam nových funkcií Garmin Enduro:

 • Ultra run športový mód - nový mód prispôsobený pre ultra runningové aktivity a pod ktorým si aktivujete nasledujúce funkcie
 • Rest timer - "časovač odpočinku", ktorý predstavuje napr. pobyt v depe alebo na občerstvovacej stanici. V tomto režime displej - pozadie hodiniek zčerná avšak GPS zostane aktívne (nie je to pauza). Po doplnení tekutín a zásob timer vypnete a plynulo pokračujete ďalej.
 • VO2 Max (Trail Run) - realtime výpočet hodnoty VO2 Max počas trailového behu
 • ClimbPro 2.0 - aktualizovaná funkcia, ktorá dokáže zobraziť počet a výšku stúpaní po vopred naplánovanej trase. V tejto novej verzii už dokáže zobraziť aj počet klesaní na trati a upozorniť na ich blížiaci sa začiatok.

Všetky spomínané funkcie majú podľa dostupných informácií prísť v podobe aktualizácie aj pre sériu Fénix 6, takže majitelia šestiek môžu byť spokojní.

Dostupnosť a ceny

Podľa vyjadrenia importéra očakávame Garmin Enduro už koncom marca - začiatkom apríla, možno aj skôr. Všetko závisí od výrobcu. Cena za Steel verziu by mala byť okolo 800Eur a za Titanium 900Eur, čo sme podľa zaradenia model aj čakali. Nie je to málo a budúci majiteľ sa bude musieť rozhodnúť, či oželie spomínané chýbajúce funkcie alebo radšej príjme nižšiu výdrž batérie.

Čo by ste si vybrali vy? Garmin Enduro už môžete u nás predobjednať a budete ho mať ako prvý.