Čo je športtester a ako si vybrať ten správny

Športtester je zariadenie, malý počítač, dnes má podobu športových hodiniek, ktoré dokážu merať rôzne veličiny počas športového výkonu. Pod merateľnými veličinami môžeme rozumieť napríklad srdcový tep, rýchlosť, zrýchlenie, prejdená vzdialenosť, čas cvičenia, kadencia atď. V podstate sú to všetko údaje, ktoré športovcovi poskytujú prehľad o jeho športovom výkone a umožňujú mu športovať efektívne tj. podať ten najlepší športový výkon. Športesttestery vám pomáhajú dosahovať stanovené ciele akými sú napríklad zabehnutie maratónu, zvýšenie svalovaj hmoty, či zlepšenie výdrže alebo spaľovanie nadbytočných kalórií = chudnutie.

Prvé verzie športtesterov boli jednoduché, len s niekoľkými základnými funkciami. Naopak dnes športtestery dokážu merať podstatne viac veličín a stávajú sa každodennými športovými partnermi, ktorých máte k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni.

Na trhu je dostupných pomerne veľa výrobcov a produktov a niekedy môže byť ťažké zorientovať sa. Preto vám poradíme na základe čoho sa môžete rozhodovať a ktoré fakty je dobré zobrať do úvahy pri výbere športtestera.

Forerunner 35Fitbit Versa

Ako vybrať športtester?

Prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť je aký ste športovec a koľko ste ochotný investovať do nového zariadenia. Odpoveď vám určite aspoň takto základne zúži počet zariadení, ktoré sú aktuálne na trhu.  


Aký som športovec:


športujem príležitostne, raz, dva krát do mesiaca a to mi stačí – vyberte si športtester, ktorý je cenovo dostupný, spoľahlivý a jednoduchý, uvažujte nad fitness náramkom,
snažím sa športovať viac, viac krát do týždňa, potrebujem motiváciu, chcem dosiahnuť cieľ napríklad schudnúť – určite siahnite po športtestery, ktorý má možnosť upozornenia na pohyb, meranie srdcového tepu a základné funkcie, nie je potrebné ísť do top produktov,
športujem pravidelne a to aj viac športov, potrebujem mať prehľad o svojom výkone, som športovec amatér – stredná trieda, možno vyššia, treba si vybrať športtester, ktorý dokáže poskytovať resp. merať viacere športy a byť vždy po ruke s dobrou výdržou batérie, stále však prihliadame aj na cenu,
športujem každý deň, chcem dosahovať nadpriemerné výkony, potrebujem mať presný prehľad o podanom výkone, plánujem si tréningy, pozerám a vediem si detailné štatistiky, potrebujem pripojiť ďalšie snímače, som profesionál – áno top výrobky sú určené pre vás.

real4

 

Funkcie dnešných športteterov

Ako sme už spomínali, dnes umožňuje športtester merať veľa veličín vášho športového výkonu a tiež obsahuje množstvo dodatočných, doplnkových funkcií, ktoré dopĺňajú celkové používanie. Spomenieme tie všetky funckie, ktoré by mal športtester obsahovať - základné aj niektoré z tých doplnkových. Všetky podstatné funkcie športtesterov a fitness náramkov uvádzame v popise tovaru v našom internetovom obchode a ak vás zaujíma nejaká špecifická, vieme vám poradiť.

Zoznam funkcií športesterov:

• zobrazenie a meranie aktuálneho času a času cvičenia
• prispôsobenie zobrazenia údajov na displeji počas tréningu podľa potreby
• ovládanie dotykom na displej alebo tlačidlami
• zabudovaný monitor aktivity – senzor, ktorý počíta kroky, prejdenú vzdialenosť bez použitia GPS, meria spálené kalórie, v noci dokáže merať kvalitu spánku
• meranie srdcového tepu – pomocou optického snímača na zápästí ruky alebo pouzitím hrudného snímača tepu (hrudný pás), dôležité pre presný výpočet spálených kalórií a efektivity cvičenia
• GPS modul – zabezpečí presné meranie vzdialenosti a ďalších veličín ako rýchlosť, tempo, súradnice na mape
• podpora multišport - možnosť sledovania aspoň 3 športov v základe napríklad kardio, beh, bicykel, ideálne sledovanie viacero druhov športov a veličín s nimi spojených
• možnosť pripojiť prídavné zariadenia – senzory ako sú teplotný snímač, snímač kadencie, rýchlosti, foot pod, hrudný pás atď.
• komunikácia s prídavnými zariadeniami – pomocou bezdrôtových technológií bluetooth alebo ANT+
• navigácia v teréne, profil trate
• zabudované senzory - barometer, výškomer, teplotný senzor
• tréningové plány priamo v hodinkách
• plánovač tréningov a štatistiky v mobilnej aplikácii alebo na WEB stránke
• smart funkcie – informácia o prichádzajúcom hovore, sms, pripomienke zo smartfónu
• ovládanie príslušenstva napríklad akčnej kamery alebo prehrávača hudby
• dobrá výdrž batérie, aspoň 5 dní
• odolné telo športestera a vodotesnosť – možnosť sprchovať sa, plávať a používať hodinky v náročnejších podmienkach

Suunto Spartan SportFenix 5X Plus

Výrobcovia športteterov

Na trhu nájdete veľa výrobcov, ktorí majú v ponuke športtestery alebo fitness náramky. Tak ako pri ktorejkoľvek spotrebnej elektronike aj tu zistíte, že ceny sa pohybujú od 50 až po stovky eur za jedno zariadenie. Samozrejme platí, že cena je úmerná ponúkaným funkciám, kvalite a keď zainvestujete do kvalitnejšej značky budete mať záruku spokojnosti, kvality počas používania a aj v prípade servisu. V našom obchode nájdete len tie kvalitnejšie značky a výrobky, ktoré pochádzajú z oficiálnych distribúcií a v prípade potreby vieme zabezpečiť záručný aj pozáručný servis.

Dúfame, že týchto zopár rád vám pomôže pri výbere športtestera alebo fitness náramku a ak budeme mať pocit, že predsa len potrebuje poradiť – neváhajte nás kontaktovať.

Autor © Fitendo.sk