5 tipov pre beh vo vetre

Zhodneme sa. že nikto z nás nemá rád vietor. A tobôž nie, keď fúka práve v deň bežeckého tréningu alebo pretekov. Behať proti vetru je niečo ako behať do kopca avšak nevidieť žiadny prísľub jeho vrcholu a takisto chýba užitie si rýchleho behu z kopca dolu.

Presný dopad pôsobenia vetra na váš beh záleží od smeru odkiaľ vietor fúka a od bežeckej trasy. Mať vietor počas behu za chrbtom vám určite pomôže dosiahnuť lepšie tempo. Akonáhle vietor nie je vašim spojencom, musíte sa naučiť ako behať spolu s ním.

Pre predstavu sa pozrite na nasledujúcu tabuľku, v ktorej uvádzame vplyv vetra na tempo (v prípade, že vietor fúka proti smeru behu) - ako sa rýchlosť vetra prejaví na rýchlosti resp. tempe bežca.

Rýchlosť vetra Účinok na rýchlosť
2 m/s spomalenie 0-15s na km
4 m/s spomalenie 20-30s na km
7 m/s spomalenie 30-45s na km
9 m/s spomalenie 50-60+s na km
11 m/s spomalenie viac ako minúta na km

 

Samozrejme, že okrem klesajúceho tempa môžete cítiť zmenu telesnej teploty, stúpajúcu námahu (vyššia spotreba energie) a tým pádom zvyšujúci sa srdcový tep.

Zosumarizujeme si 5 tipov, ktoré vám pomôžu pri behaní vo vetre.

1. Akceptujte, že fúka vietor

Vietor vás spomalí a čím rýchlejšie si to uvedomíte a akceptujete tento fakt, tým lepšie sa budete mať. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali udržať obvyklé tempo, bežte podľa vnímaného úsilia. Áno, znamená to bežať o pár sekúnd pomalšie ako zvyčajne, ale na druhej strane budete schopný odbehnúť váš beh naplno. Bojujte s vetrom a zbytočne stratíte energiu, akceptujte ho a užite si beh.

2. Ukončite beh s vetrom za chrbtom

Vašu bežeckú trasu si naplánujte so začiatkom proti vetru a smerom k cieľu nech vám vietor fúka do chrbta. Ak toto pravidlo dodržíte a rozumne zvolíte vašu trasu, vetru budete čeliť polovičný čas. Váš finiš bude ľahší, budete sa cítiť silnejší oproti boju počas predchádzajúcich kilometrov. Takisto dáte telu šancu oddýchnuť si od prerážania veternej steny. 

3. Zmeňte techniku

Behanie proti vetru vás núti osvojiť si trochu inú bežeckú techniku, pretože vietor bežca núti hrbiť sa a napínať ramená. Takáto poloha môže spôsobiť nepohodlie, napätie, či dokonca bolesť. 

Tu je návod, ako si udržať postoj pri behu proti vetre:

Snažte sa zostať uvoľnený. Čím viac sa napínate, viac energie spotrebujete na udržanie rýchlosti. Je to ako boj o nič. Radšej sa trochu nakloňte proti vetru ako keď bežíte do kopca, aby ste znížili odpor a skloňte hlavu. Náklon pomôže zmenšiť časť odporu vetra. Uistite sa, že vaše telo je celé mierne naklonené dopredu, namiesto toho, aby ste sa iba nakláňali v páse.

Ramená majte uvoľnené, aby ste predišli bolestiam hornej časti chrbta a krku. Zachovajte aerodynamický tvar. Lakte držte pri bokoch, ruky ohnuté v 90-stupňovom uhle. Pohybom rúk cez hruď nútite telo kývať sa zo strany na stranu a tak zvyšovať odpor vetra.

scott-vetruodolne-bezecke-bundy

4. Behajte v skupine

Ak patríte do bežeckej skupiny, s ktorou chodíte behať máte vyhraté. Začnite bežať vpredu a ostatní členovia vzadu vás môžu využiť ako bariéru proti vetru. Táto technika sa nazýva aj ako "wind streaming" a často ju používajú cyklisti, keď ich vidíte jazdiť za sebou v zákryte. Prax ukázala, že bežať cca.1,2 m jeden za druhým môže eliminovať až 80% protivetra. Iná štúdia zasa ukázala 6% zníženie spotreby kyslíka keď bežíte v takomto zákryte za iným bežcom.

5. Vhodné oblečenie

Ďalším opatrením, ktorým si môžete pomôcť vo veterných dňoch, je správne oblečenie do vetra. Čím viac je váš outfit aerodynamický, tým menší odpor budete mať. Pravidlom je nebrať si v týchto prípadoch väčšie bežecké batohy, bežecké nohavice s naplnenými vreckami, bundu s odstávajúcou kapucňou a iné oblečenie, ktoré by mohlo viať vo vetre.

Namiesto toho zvoľte technické, funkčné oblečenie, ktoré vás drží v teple, suchu a nespôsobí prehriatie. Ľahká, dobre spratná bežecká bunda SCOTT RC Run WB je odolná proti vetru. Ak hľadáte bundu bez zipsu, potom môžeme doporučiť SCOTT Windshield RC Run, ktorá vás spoľahlivo ochráni. Ďalší tip je obliecť si priliehavé bežecké nohavice (legíny). Zakrytím častí tela čo i len tenkou vrstvou vám pomôže znížiť odpor vetra a takisto zmenšiť teplotný efekt. Vhodná pokrývka hlavy - priliehavá bežecká čiapka, ktorá zakryje aj uši je vítaná hlavne v chladnom počasí.

Toľko za nás pár tipov ako si môžete užiť beh aj vo vetre.

V tomto článku nájdete tipy, prečo behať v teréne.


Súvisiace články:


 Autor © Fitendo.sk