Aktualizácia pre športtestery Suunto 9 (Október 2019)

V októbri sa konečne dočkali aj majitelia športtesterov Suunto. Konkrétne nové funkcie dostali športtestery top triedy Suunto 9. Na túto aktualizácia sme všetci čakali od uvedenia na trh športtestera Suunto 5, ktorý ako prvý od série Ambit priniesol opäť výpočet hodnoty VO2Max. Nové funkcie sú zobrazenie stavu energie (zdrojov) tela, meranie námahy počas dňa a prehľad kvality spánku na hodinkách. Tieto hodnoty sú vypočítané na základe nameraných hodnôt tepu počas dňa a noci a aktivít. Algoritmus výpočtu je licencovaný od spoločnosti FirstBeat, ktorý používa napríklad aj značka Garmin. Pozrime sa na detaily tejto aktualizácie.

suunto-9-family

Ako aktualizovať športtester Suunto

Športtestery Suunto sa aktualizujú pomocou programu SuuntoLink. Takže v prvom rade si stiahnite spomínaný program SuuntoLink do vášho počítača. Po úspešnej inštalácii ho spustite a pripojte hodinky do USB portu počítača využitím nabíjacieho USB kábla. SuuntoLink by mal automaticky hodinky zdetekovať a spustí sa synchronizácia údajov. Po dokončení synchronizácie, v prípade dostupnej aktualizácie sa vás program spýta, či si prajete aktualizovať software v hodinkách (nutné je mať aktívne pripojenie na internet). Po potvrdení prebehne aktualizácia, ktorá trvá cca. 15 minút. Následne sú hodinky pripravené na použitie. Novú verziu firmware si môžete skontrolovať v nastaveniach hodiniek.

Suunto aktualizácia 2.9.42 (10/2019) detaily

  • Určenie, výpočet fitness úrovne z aktivít ako sú beh a chôdza (VO2Max)
  • Zobrazenie kvality spánku priamo na hodinkách
  • Úroveň stresu (námahy) a zdrojov tela v grafickej forme priamo na hodinkách
  • Automatické nastavenie časovej zóny zo Suunto app
  • Tipy pre meranie výšky a k prvému cvičeniu, na dosiahnutie najlepšieho výkonu hodiniek
  • Zlepšenie presnosti GPS trackingu s novým GPS firmware
  • Vylepšenia výkonu a fix známych chýb

Ako vyzerajú nové funkcie - výpočet VO2max a energia tela

Aby ste začali sledovať vývoj osobnej fitness úrovne VO2Max je nutné absolvovať prvé cvičenie, ktorým zmeriate východziu úroveň. Cvičením sa myslí beh alebo rýchla chôdza, samozrejme so spusteným meraním tepu. Po dokončení aktivity uvidíte priamo na hodinkách nameranú hodnotu VO2Max a tzv. fitness vek. Samozrejme hodnota VO2Max bude vždy aktualizovaná po vašich behoch a graf vývoja môžete sledovať v mobilnej aplikácii Suunto App. Fitness úroveň vám hovorí o tom ako tréning vplýva na vašu kondíciu, či stagnujete alebo sa zlepšujete.

suunto-9-vo2max-fitness-level-suunto-app

Ďalšia spomínaná novinka je meranie a zobrazenie námahy (stress), regenerácie a tzv. body resources - energetické zdroje tela. Hodinky počas celého dňa merajú záťaž vášho tela - pri tréningu, pri práci, počas odpočinku atď. a na základe nameraných údajov zobrazujú graf, ktorý hovorí o stave v priebehu času a zároveň zobrazuje hodnotu, koľko % energie vám zostáva. Táto funkcia sa hodí ako pomôcka pre plánovanie tréningov, keďže vidíte cca. koľko energie vám zostáva viete si naplánovať ťažší alebo ľahší tréning. Samozrejme, že skúsený športovec to vie vycítiť aj sám, ale takáto názorná pomôcka môže byť vítaným doplnkom. Podmienkou je mať zapnuté sledovanie srdcového tepu počas celého dňa.

 
suunto-9-body-resources-stress-monitoring
 
Ďalšie aj drobné úpravy si už pozrite sami priamo v hodinkách. V prípade, že by ste potrebovali poradiť alebo máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa Suunto hodiniek kontaktujte nás, radi vám pomôžeme - odpovieme.