Neprehliadnite! V termíne od 22.7. do 2.8. čerpáme dovolenku. Všetky objednávky budú odosielané po 3.8. Ďakujeme za pochopenie, užívajte si leto!

Recenzia: fitness hodinky Polar Ignite

Leto je v plnom prúde a mnoho z nás si naplno užíva možnosti športovania vo voľnej prírode alebo meste. Nemáte ešte športové hodinky, ktoré vám pomôžu zlepšiť úroveň fitness kondície a zároveň vás budú viesť počas vašej cesty za vytúženým cieľom? Určite zvážte výber niektorých fitness hodiniek.

Ak teda hľadáte fitness hodinky, ktoré vám nahradia osobného trénera a zároveň dobre vyzerajú, sú určené pre denné nosenie, ste na správnej adrese. Výrobca Polar pred pár mesiacmi priniesol na trh nové fitness hodinky Polar Ignite, ktoré sú vybavené najnovšími technológiami a funkciami. Po viac ako mesiaci používania sme sa rozhodli priniesť vám, našim zákazníkom recenziu, ktorá vám napovie, či sú tieto fitness hodinky určené pre vás. V našej recenzii sme sa zamerali najmä na nové funkcie a inovácie, ktoré Polar Ignite ponúka.

Polar Ignite – nový dizajn, ovládanie

Ako určite vidíte z priložených obrázkov, značka Polar zostáva verná okrúhlemu, klasickému dizajnu hodiniek, tak ako tomu je v prípade série Polar Vantage. Aj fitness hodinky Polar Ignite majú okrúhly tvar a iba jedno ovládacie tlačidlo na ľavej strane tela hodiniek. Sú dostupné v 2 rozmeroch remienka a 3 farbách – čierna, biela  (remienok z TPU) a žltá (silikónový remienok). V našom teste sme mali bielu verziu so striebornou lunetou, ktorá pekne žiari na zápästí. Remienky sú ľahko vymeniteľné, takže si budete môcť celkový vzhľad hodiniek prispôsobiť podľa seba. Remienky z TPU materiálu je pomerne pružný a ohybný, bol príjemný na dotyk aj pri celodennom nosení. Polar nezabudol ani na zaisťovací krúžok, ktorý dobre drží polohu remienka.

polar-ignite-colors-00

Hodinky ovládate dotykovým displejom a spomínaným tlačidlom, ktoré slúži na vstup a návrat do menu hodiniek. Displej má veľmi pekné farby, sú jasnejšie ako u Polar Vantage, pretože tento displej je typu TFT. Zároveň povieme, že displej nie je zapnutý stále, ale zapne sa keď otočíte zápästie smerom k tvári alebo stlačíte tlačidlo. Je to preto, aby sa šetrila spotreba batérie, tak ako pri iných smart hodinkách. Páčila sa nám však možnosť trvale zapnúť displej pri aktivite, čo väčšina hodiniek nedovoľuje. Hodinky sú neuveriteľne ľahké, vážia iba 35g, čo v podstate ani necítite, preto sa s nimi veľmi dobre športuje.

Samotné menu (vyvoláte stlačením tlačidla) hodiniek a je veľmi podobné tomu, ktoré má séria Polar Vantage. Nájdete tam všetko potrebné a treba povedať, že Polar ide cestou jednoduchosti tj. menu hodiniek nie je komplikované, skôr strohé a niektoré nastavenia vykonávate v mobilnej aplikácii Polar Flow. Tento prístup nám vyhovoval, pretože rýchlo nájdete, čo potrebujete a radšej sa môžete venovať športovaniu ako zdĺhavému klikaniu do menu.

polar-ignite-dizajn-02 polar-ignite-dizajn-03

Čo sa nám páči je inovatívny prístup k pozeraniu štatistík a nameraných údajov. Tie vyvoláte swipe pohybom (z ľava do prava alebo opačne) po displeji a tým prepínate medzi dennou aktivitou (progres v plnení cieľa), meraním tepovej frekvencie, zaznamenanými tréningami, stavom regenerácie a plánom tréningov. Po ťuknutí na displej na každej obrazovke sa dostanete do rozšírenej ponuky. Tak napríklad po ťuknutí na aktivitu, uvidíte koľko % vám chýba do splnenia denného cieľa, aktuálny stav prejdených krokov, čas strávený aktivitou a spálené kalórie. Takže nemusíte sa zdĺhavo preklikávať hodinkami, stačí len pár ťahov prstom po displeji a hneď viete ako si stojíte prípadne aký máte plán atď. Hodinky si viete prispôsobiť aj zmenou ciferníkov. V tomto prípade sú na výber iba 2 možnosti a to analógový a digitálny ciferník (watchface). Mohlo by sa to zdať málo avšak tým, že na ciferníku vidíte aj rozšírené informácie a aktuálny čas a dátum tak táto možnosť postačuje a stále je to pekné, jednoduché a dobre čitateľné. Displej reaguje na swipe pohyb prsta veľmi dobre a menu hodiniek je rýchle, žiadne sekané pohyby, ale pekné plynulé.

polar-ignite-analog-watchfaces

Polar Ignite – výbava senzorov a športové funkcie

V rámci tejto kapitoly spomenieme viac-menej funkcie, ktoré sú štandardnou výbavou tých správnych fitness hodiniek. V prvom rade je to GPS modul (nový SONY čip), ktorý zabezpečuje presné meranie vzdialenosti, rýchlosti a prejdenú trasu si môžete pozrieť v aplikácii Polar Flow. Po zapnutí aktivity napríklad beh, chvíľku počkáte, kým sa signalizačná šípka zafarbí na zeleno a môžete začať športovať. Rýchlosť detekcie GPS signálu závisí od viacerých faktorov, doporučujeme preto častejšiu synchronizáciu s mobilným telefónom, kedy sa aktualizujú aj informácie o polohe. Samozrejme príjem signálu v hlbokom lese, medzi vysokými budovami alebo pri zamračenej oblohe bude trvať trošku dlhšie, v našom teste sme však GPS signál začali prijímať do 15-30 sekúnd, čo je dobrá hodnota. Presnosť záznamu bola tiež uspokojivá na túto radu fitnes hodiniek ako aj vidno na priložených obrázkoch, kde sme porovnali Polar Ignite s top športtesterom Suunto 9 Baro počas mestského behu.

polar-ignite-gps-map-17

polar-ignite-vs-suunto-9-porovnanie

Keďže Polar Ignite nemá barometer, môžete očakávať nejaké tie nepresnosti v meraní výšky hlavne pri malých stúpaniach a klesaniach. Samotný výrobca SONY, GPS čip stále ladí a aktualizácie jeho presnosť a spoľahlivosť vylepšujú. Podobne sú na tom aj značky Garmin a Suunto, ktoré ho používajú.

Ďalšou povinnou výbavou je snímač srdcového tepu Polar Precision Prime, ktorý patrí k najpresnejším na trhu. Meranie tepu optickou metódou je závislé na mnohých faktoroch a je silne individuálne. Počas používania sa výsledky meraní pohybovali s primeranou odchýlkou k hrudnému snímaču, veľkou výhodou je meranie kľudového tepu počas spánku, kedy boli výsledky reálne.

Ako správne tušíte, vo výbave nechýba ani 3d akcelerometer, ktorý zabezpečuje počítanie prejdených krokov, pomáha tam, kde nie je GPS signál (indoor športy) a v noci sleduje kvalitu spánku. Polar so svojou spánkovou analýzou Polar Sleep Plus, patrí k tomu najlepšiemu, čo nájdete na trhu. Poskytuje totiž celkom detailné údaje o vašom spánku, ktoré uvidíte priamo na hodinkách a viac detailov v aplikácii Polar Flow.

Polar Ignite nemá ďalšie senzory ako sú už spomínaný barometer, či teplomer. Tie sú doménou športtesterov vyššej triedy a na druhej strane si myslíme, že cieľovej skupine zákazníkov nebudú chýbať. Externé snímače ako hrudný snímač tepu alebo footpod (snímač kadencie behu) bez problémov pripojíte pomocou pripojenia bluetooth.

polar-ignite-displej-01

Polar Ignite podporuje meranie viac ako 130 športov, takže si určite nájdete ten svoj. Všetky obrazovky (ciferníky) a hodnoty, ktoré budete chcieť vidieť počas športovania si nastavujete v mobilnej aplikácii Polar Flow alebo jej webovom rozhraní. Nastavenie dátových políčok príslušnej aktivity je to pomerne intuitívne. Čo trošku zamrzí je fakt, že nie je možné vytvoriť si napríklad 3 profily na 1 aktivitu napríklad beh – beh tréning, beh dráha, beh trail, kde každý z nich bude mať iné zobrazenie veličín. Musíte na to použiť niektorý z preddefinovaných športových profilov napr. beh, či trailrun atď. Toto je však záležitosť Polar Flow a nie hodiniek. Ak máte záujem o zložitejší tréning napríklad intervalový, ten si môžete vytvoriť len vo web verzii Polar Flow a následne ho nahrať do hodiniek. V tomto prípade je to vec cviku a po pár pokusoch sa jeho tvorba stane rutinou. V prípade akejkoľvek zmeny konfigurácie fitnes hodiniek je potrebné zosynchronizovať ich, aby sa prejavili požadované zmeny.

Sumár nameraných hodnôt po skončení aktivity, ktorý vidíte priamo na hodinkách.

polar-ignite-sport-summary-05 polar-ignite-sport-summary-06

Široká ponuka športových profilov z mobilnej aplikácie Polar Flow.

polar-ignite-polar-flow-sport-profile-support-15

A teraz sa dostávame k tým exkluzívnejším funkciám, ktoré sú v tomto momente dostupné iba pre Polar Ignite.

polar-ignite-fitness-hodinky

Polar Ignite – FitSpark (tréningové plány)

Táto nová funkcia je určená predovšetkým pre tých, ktorí majú radi tréningové plány, potrebujú poradiť ako cvičiť, ktoré cviky sú vhodné pre ktorú partiu atď. K FitSpark funkcii resp. dedikovanej obrazovke sa dostanete swipe pohybom a hneď v hornom polkruhu uvidíte 3 možnosti odporúčaných tréningov – silový, kardio alebo podporný. Aktívny bude iba ten, ktorý máte vykonať. Po klepnutí na displej sa dostávate k možnostiam, z ktorých si následne môžete vybrať tréning na aký máte chuť. Tak napríklad kruhový tréning, tréning s vlastnou hmotnosťou, či kardio tempo vo zvolenej tepovej zóne. Hodinky vám generujú túto ponuku automaticky na základe úrovne regenerácie, kvality spánku a ďalších nameraných veličín. Sami strážia váš stav, aby ste neboli pretrénovaný a tak predišli zraneniu a zároveň aby ste podali čo najlepší výkon. Čiže napríklad ak namerané hodnoty spánku nie sú dobré (nie ste oddýchnutý, mali ste krátky spánok) a povedzme predošlý deň ste mali náročný tréning, FitSpark vám odporučí strečing a regeneráciu. Naopak ak hodinky vyhodnotia, že energie máte dostatok, budú odporúčať cvičenia s vyššou záťažou.

polar-ignite-fitspark-training-08

V ponuke cvičení vždy uvidíte kompletnú zostavu, ktorá vás čaká a aj animáciu s malou postavou, aby ste vedeli ako sa cvik vykonáva. Toto nemá chybu. Takéto asistované cvičenia mal zatiaľ v ponuke Fitbit a teraz vo vylepšenej forme ich nájdete u Polar Ignite. Čiže ten kto potrebuje povzbudiť, poradiť pri cvičení, má sa načo tešiť resp. už si zrejme našiel svojho trénera. Funkcii FitSpark nemáme čo vytknúť, vyzerá to že počet cvičení je dostatočný a celý ekosystém funguje tak ako má. Celkom sme sa tešili na ďalší deň, čo resp. aký tréningový plán pre nás Polar Ignite pripraví.

polar-ignite-fitspark-training-details-11

Polar Ignite – Nightly Recharge (stav regenerácie)

Na úvod hneď spomenieme, že táto funkcia bude aktívna tzn. že začne zobrazovať stav regenerácie až potom, keď budete mať hodinky na ruke 3 noci, so zapnutým snímačom srdcového tepu. Swipe pohybom sa presuniete na obrazovku Nightly Recharge a opäť po obvode displeja ihneď vidíte ako na tom ste. Ľavá strana (červená) signalizuje horší stav a pravý polkruh (zelená farba) zase lepšiu úroveň regenerácie. Po klepnutí na displej uvidíte váš celkový stav (skóre), ktorý sa skladá z kvality spánku a stavu regenerácie vášho autonómneho nervového systému (ANS).

polar-ignite-nightly-recharge-12

V mobilnej aplikácii Polar Flow a aj vo WEB verzii nájdete namerané údaje o stave regenerácie - Nightly Recharge.

polar-ignite-polar-flow-nightly-recharge-16

Znie to fantasticky však? A verte, že to tak aj funguje. Polar vo svojich vývojových strediskách vyvinul jedinečné algoritmy, ktoré dokážu využitím hodnôt z merania srdcového tepu pomocou snímača tepu Precision Prime a ďalších vstupných dát vypočítať hodnoty celkovej regenerácie tela. Aj na základe aj týchto hodnôt napríklad funkcia FitSpark doporučuje a vytvára osobné tréningové plány na ďalší deň (viď. predchádzajúci odstavec). Viac detailov si prečítate posunutím sa smerom dole a klepnutím na odkaz ANS alebo kvalitu spánku opäť dostávate ďalšie namerané hodnoty a vysvetlenia až sa čudujete odkiaľ sa vzali. Polar Ignite vie komunikovať v češtine, takže všetkým informáciám budete rozumieť. Všetky namerané údaje s viac detailami nájdete v mobilnej aplikácii Polar Flow. Čo viac dodať k tejto funkcii? Ako sme spomínali, počas testu všetko fungovalo a vďaka malým rozmerom fitnes hodiniek Polar Ignite ich počas spánku ani nezaregistrujete a tak môžu všetko spoľahlivo namerať váš odpočinok.

polar-ignite-nightly-recharge-13

polar-ignite-nightly-recharge-14

Polar Ignite – Serene (dychové cvičenia)

Dychové cvičenia už nie sú až takou zásadnou novinkou, keďže ako prvý ich asi pred viac ako rokom predstavil vo svojich fitnes náramkoch Fitbit a následne Garmin. Avšak u Polar to novinka rozhodne je. Táto funkcia je podobne spracovaná ako u konkurencie a má za cieľ zlepšiť vaše dýchanie, pomôcť relaxovať počas pracovného dňa, či znížiť úroveň každodenného stresu. Celé to funguje jednoducho. Stačí spustiť z menu príslušnú aplikáciu Serene, nastaviť požadovanú dĺžku nádychov a výdychov a aplikácia vás ďalej prevedie celým dychovým cvičením. Priamo displeji vidíte dynamickú animáciu, ktorá vám meria čas a dáva inštrukcie k dýchaniu. Po dokončení cvičenia uvidíte sumár. Tu opäť nemáme čo vytknúť, jediná vec je zvyknúť si na takéto cvičenia, vykonávať ich pravidelne a následne uvidíte zlepšenie zdravotného stavu.

Výdrž batérie sa počas nášho testu zhodovala s údajmi od výrobcu tj. do 5 dní v režime hodiniek so zapnutým meraním tepu a sem – tam tréning s použitím GPS. Tí, ktorí potrebujú byť stále on-line poteší možnosť prijímania smart notifikácii z mobilného telefónu. Podmienkou je trvalé bluetooth spojenie medzi hodinkami a smartfónom. Táto funkcia je dnes už klasikou, tak ako aj u iných značiek.

polar-ignite-ponuka-ceny

Záver

fitnes hodinkách Polar Ignite by sa dalo napísať ešte pár strán, no našim cieľom bolo priblížiť vám nové funkcie, ktoré robia tieto športové hodinky jedinečnými. U značky Polar nehľadajte vychytávky ako sú topografické mapy, hudobný prehrávač, či bezkontaktné platby. Touto cestou sa zatiaľ Polar nevydal. Ako sme v úvode už načrtli, Polar Ignite môžeme doporučiť športovcovi, ktorý hľadá partnera na cvičenie na každý deň, nie je profík skôr amatér, či začiatočník, ktorý rád behá, cvičí fitness, venuje sa rekreačnej cyklistike a chce hodinky na celý deň. Ak patríte do tejto skupiny športovcov Polar Ignite si obľúbite a nebudete ho chcieť dať z ruky dole. V prípade potreby vám ochotne poradíme. V našom internetovom obchode nájdete produkty Polar z oficiálnej distribúcie s ovládaním v CZ jazyku, s plným záručným servisom. Polar Ignite si môžete zákupiť za výhodnú cenu 199 € pre čierny model a 229 € pre bielu a žltú verziu.

Autor © Fitendo.sk