Prečo používať a ako vybrať bežecké kompresné ponožky a kompresné návleky

Určite ste už počuli o bežeckých ponožkách a návlekoch s kompresiou. Možno sa práve teraz pýtate, či máte aj vy začať behať v takýchto funkčných kompresných ponožkách, či podkolienkach. Naša odpoveď znie - áno.

Nie je to žiadny módny výstrelok, aj keď peknými ponožkami svoj športový outfit vždy doladíte. Je to skôr o využití technológie a zároveň o zlepšení činnosti svalov, výkonu a v neposlednom rade aj regenerácie. Efektívna regenerácia po športovom výkone je totiž častokrát podceňovaná.

ponozky-scott-trail-crew-dark-grey-blue

Ako funguje kompresné oblečenie

Hlavnou myšlienkou - funkciou kompresných ponožiek, podkolienok a návlekov je, že dokážu využitím tlaku pôsobiť na namáhané svaly počas výkonu tak, že ich stiahnu. Toto stiahnutie vašich svalov poskytuje niekoľko zaujímavých benefitov.

Aby ste dosiahli bežeckými kompresnými ponožkami alebo podkoliekami správny efekt resp. aby sa dostavili benefity kompresie, je potrebné vybrať kvalitný kompresný produkt správnej veľkosti.

Hlavné výhody používania kompresných odevov

Medzi hlavnými benefitmi použitia bežeckých kompresných ponožiek, či podkolienok môžeme zaradiť:

  • zvýšenie komfortu pri športovaní,
  • podpora výkonnosti svalov,
  • predchádzanie svalovým kŕčom,
  • počas športu oddialenie nástupu únavy,
  • zefektívnenie regenerácie a jej skrátenie,
  • ochrana pred prípadným zranením.

scott-ponozky-compression-black-neon-yellow-00

Ako svalová kompresia funguje v praxi

Počas vášho športového výkonu vám bežecké ponožky alebo podkolienky s kompresiou stiahnu sval – chodidlo, lýtko, tak aby sa krv voľne nerozliala do celého krvného riečišťa svalu, čím sa zrýchli jej svalové prúdenie.

Týmto spôsobom dosiahneme to, že odpadové produkty metabolizmu sa budú rýchlejšie odplavovať zo svalu. Sval sa bude lepšie okysličovať a vo väčšej miere sa do neho dostanú minerálne látky. Okrem toho bude sval pomocou kompresie lepšie stabilizovaný, teda zabezpečený proti mechanickým otrasom – prevencia proti zraneniu. Napríklad pri prudkých zbehoch alebo výbehoch, či tvrdších povrchoch kedy sú svaly viac namáhané.

Ako vidíte bežecké kompresné ponožky, podkolienky alebo návleky majú význam a ich prínos pocítite ako počas tréningu tak aj na pretekoch. Skúste kvalitné bežecké ponožky Scott s kompresiou nízke, vyššie alebo podkolienky, pre trailruning alebo cestný beh, ktoré nájdete v našej ponuke.

Beh odbúrava stres, lepšie prekrvuje mozog a tým zlepšuje pamäť, celkovú psychickú pohodu a patrí tiež medzi osvedčené tipy, ako schudnúť na stehnách

Autor © Fitendo.sk