Športové hodinky na behanie Polar Vantage V a Vantage M a ich jedinečné funkcie

Značka Polar sa konečne minulý rok odhodlala vynoviť produktové portfólio a priniesla na trh úplne novú triedu športových hodiniek Vantage. Dnes už máme v ponuke profesionálny športtester Polar Vantage V a výborné univerzálne športové hodinky Polar Vantage M. Radi by sme vám teraz priblížili niekoľko jedinečných funkcií, ktoré trieda Polar Vantage ponúka.

Na začiatok povieme, že hodinky Polar sú známe svojou spoľahlivosťou, presnosťou merania a sú určené pre športovca, ktorý jasne vie čo potrebuje pre meranie svojho športového výkonu. V týchto hodinkách nehľadajte hudobný prehrávač, či bezkontaktné platby, sú zamerané na funkčnosť a jednoduchosť v každom okamihu. Takto ich vidíme my fitendo.sk.

Jedinečné funkcie hodiniek Polar Vantage

Precision Prime – meranie srdcového tepu optickou metódou

Precision Prime je najnovšia technológia na meranie hodnôt srdcového tepu využitím optickej metódy. Cieľom vývojárov Polar bolo vyriešiť problémy merania tepu pri nadmernom pohybe, teda eliminovať prípadné nežiadúce artefakty, ktoré ovplyvňovali výsledky merania. Technológia Precision Prime kombinuje optické meranie s meraním kontaktu pokožky.

Čo to znamená? Polar sa zameral na tieto 3 kľučové body:

1. meranie pohybu senzora a rozlíšenie, či zmeny v meraní nastali vyšším prietokom krvi alebo pohybom ruky.

2. pridanie ďalších LED svetelných diód, ktoré dodajú viac svetla pre detektor. Ak sú signály z LED dostatočné a rovnaké, algoritmus vyhodnotí, že sa jedná o správne údaje, ktoré nie sú ovplyvnené pohybom ruky. Pridaním LED inej farby (dlhšia vlnová dĺžka) sa dosiahol lepší prienik svetla pod pokožku a tým vyššia presnosť merania najmä pri nižších teplotách.

3. minimalizovanie vplyvu pohybu hodiniek (zlý kontakt s pokožkou) pomocou sledovania dotyku senzora s pokožkou. Pomocou galvanických kontaktov senzor sleduje ako sa optický senzor dotýka pokožky a následne prispôsobuje meranie tepu, aby bolo čo najefektívnejšie.

Meranie využitím technológie Precision Prime je aktuálne najpresnejšie meranie srdcového tepu na trhu, pretože ako jediné kombinuje spomínané tri metódy na zaistenie presných hodnôt.

 polar-precision-prime-heartrate

Training Load Pro – tréningová záťaž

Počas tréningu zaťažujeme rôzne časti tela a funkcia Training Load Pro vám ukáže komplexný pohľad na mieru záťaže a jej vplyv na váš športový výkon. Dozviete sa informácie ohľadom vplyvu tréningu na kardiovaskulárnu aj svalovú sústavu – systém a v úvahu sa berie takisto subjektívny pocit po tréningu. Táto funkcia spolu s Recovery Pro vás bude sprevádzať počas tréningových dní a pomôže vám nájsť správnu rovnováhu tréningu a regenerácie a tak optimalizovať vaše tréningy. Všetky tieto hodnoty vidíte priamo na displeji hodiniek, bude však chvíľu trvať (väčšinou 1 mesiac používania), kým budú mať číselné údaje dobrú výpovednú hodnotu. Viac detailov nájdete v mobilnej aplikácii Polar Flow.

polar-vantange-v-training-load-pro 

Recovery Pro – sledovanie regenerácie (iba model Vantage V)

Táto funkcia je opäť jedinečná pre Polar hodinky a posúva sledovanie stavu regenerácie po športovom výkone na novú úroveň. Športtester Polar Vantage V je schopný sledovať nielen zátaž (Training Load Pro), ale na základe týchto hodnôt dokáže stanoviť ako dlho by ste mali odpočívať, aby telo bolo zregenerované a pripravené na ďalší tréning. Do úvahy funkcia berie viac veličín ako sú nameraná záťaž, pocitová záťaž na základe spätnej väzby od športovca, či stres ktorý neprichádza priamo z tréningu. Dôležitou, neoddeliteľnou súčasťou sú ortostatické testy (meranie tepovej frekvencie), ktoré treba vykonávať vždy ráno po zobudení, kedy dochádza k zmenám srdcovej frekvencie. Pomocou ortostatických testov je možné celkom presne sledovať nervovú aktivitu a tým pádom aj stav regenerácie. Na ortostatický test budete potrebovať hrudný snímač srdcového tepu, napríklad Polar H10. Hodinky Vantage si namerané údaje zapisujú a postupne sa učia ako telo reaguje na záťaž. Tieto informácie potom slúžia pre doporučenia ako trénovať v nasledujúcich dňoch.
Konečne teda na hodinkách nevidíte dlhé doby regenerácie, ktoré odporúča väčšina športtesterov. Pomocou Polar Vantage V môžete trénovať intenzívne a zároveň stráži pomyselnú hranicu medzi záťažou a pretrénovaním.

polar-vantange-v-recovery-pro

Meranie bežeckého výkonu vo wattoch (iba model Vantage V)

Meranie bežeckého výkonu pomocou wattov sa dostáva v tejto dobe čím ďalej viac do popredia. Do teraz sa takéto meranie vždy riešilo pomocou externého snímača umiestneného na bežeckej obuvi, snímač podobný footpod-u. Polar sa však rozhodol zbaviť nás tejto potreby externého snímača a bežecký výkon je schopný zmerať priamo hodinkami. Povedzme si teda viac ako to celé funguje. Výkon je veličina, ktorá sa dlhú dobu používa v cyklistike ako najspoľahlivejší a najpresnejší ukazovateľ reálneho úsilia športovca počas jeho aktivity. Hlavnou myšlienkou merania bežeckého výkonu je schopnosť okamžite reagovať na zmenu záťaže. Pre tento účel väčšina z nás používa meranie hodnôt srdcového tepu, no tu sa môžete stretnúť s dlhšou odozvou merania, pretože napríklad pri zrýchlení behu bude chvíľu trvať než sa vaša tepová frekvencia zvýši natoľko, aby to bol pre vás varovný signál, že to môžete prepáliť. S použitím wattmetra máte spätnú väzbu o intenzite vášho bežeckého výkonu okamžite a teda ste schopný zareagovať skôr, iba za pár sekúnd.

Wattmeter môžete samozrejme využiť aj na zlepšenie efektivity behu – keď sa vám podarí bežať rovnakým tempom pri nižších wattoch máte vyhraté, pretože dobehnete pri rovnakom energetickom výdaji rýchlejšie a ďalej.
Treba povedať to, že každý výrobca používa vlastný algoritmus na výpočet výkonu a preto sa namerané hodnoty môžu líšiť medzi jednotlivými zariadeniami. Športtester Polar Vantage V meria výkon iba pri behu vonku, teda v exteriéri, pretože potrebuje k výpočtu údaje z GPS a barometra.

polar-vantage-v-running-power-01polar-vantage-v-running-power-02

Okrem spomínaných funkcií majú oba modely aj dobre známe funkcie, ktoré majú napríklad aj obľúbené Polar hodinky Polar M430. Patria medzi ne running index, fitness test, running program, smart calories, training benefits, či sleep plus. Ak vás zaujali niektoré z funkcií a páči sa vám nadčasový dizajn série Polar Vantage, neváhajte s kúpou (český jazyk v hodinkách) a u nás dostanete dopravu a ochrannú fóliu na displej zadarmo.