Ako si správne vybrať bežeckú obuv

Bežecká obuv ja základ

Medzi základné a najdôležitejšie bežecké potreby patrí bezpochyby bežecká obuv. Ak s behom začínate, určite si budete lámať hlavu ako si vybrať správne bežecké tenisky, ktoré vám budú dobre slúžiť počas vášho tréningu ako aj počas bezečkých pretekov. Na to, aby ste si dobre vybrali a následne sa cítili spokojný sa najprv potrebujete v tejto problematike trošku zorientovať. Pripravili sme pre vás tento článok, ktorého cieľom je poradiť vám pri výbere bežeckej obuvi.

Rozhodnutie o tom, čo si obuť na behanie nie je jednoduché pretože to ovplyvní váš nadchádzajúci športový výkon. Na výber vhodnej bežeckej obuvi vplýva niekoľko kľúčových faktorov ako sú:

  • veľkosť nohy bežca,
  • tvar chodidla,
  • hmotnosť bežca,
  • povrch, na ktorom budeme behať (mesto, cesta, nespevnené traily),
  • účel obuvi (tréningová, pretekárska)
  • dizajn,
  • priedušnosť,
  • celková odolnosť

a možná dysfunkcia nohy (pronácia, supinácia).

scott-running-01

Bežecká obuv podľa použitia

S behom iba začínate, máte nadváhu alebo hľadáte obuv na tréning? V tomto prípade odporúčame vybrať bezečkú obuv s dobrým tlmením, ktorá tlmí každý dopad nohy a pohlcuje vibrácie. Tlmenie chráni vaše kĺby a svaly pred nadmerným zaťažením a tak predchádzate možnému zraneniu. Ak ste začiatočník takáto obuv vám pomôže zvyknúť si na záťaž, ktorú pocítite pri behaní a pomáha zlepšiť bežecký štýl. Viac materiálu znamená aj vyššiu hmotnosť, čo však v tomto prípade (tréningová obuv) nie je na škodu.

V prípade bežeckých pretekov sa potom pozrite po ľahšej obuvi, ktorá je vhodná pre vyššiu rýchlosť a lepší kontakt s povrchom. To zabezpečí napríklad užšia medzipodrážka. Menej použitého materiálu znamená aj potenciálne kratšiu životnosť.

Ak hľadáte obuv s minimálnym kontaktom, ktorá podporuje prirodzený pohyb na boso musíte vyberať z rady "barefoot". Táto špeciálna kategória má minimálnu podrážku, aby pocit z došľapu bol takmer ako na boso, čím posilňujete vaše chodidlá.

Bežecká obuv podľa povrchu

V tomto bode si zodpovedajte otázku, na akom povrchu budete behať. Ak to bude prevažne asfalt a mesto, prípadne spevnené poľné chodníky siahnite po cestných bežeckých teniskách. Naopak ak je pre vás zaujímavý trail run po horských, trávnatých, skalnatých a bahnom nasiaknutých chodníkoch vyberte si z ponuky trailových, terénnych bežeckých topánok. V našom ďalšom článku sa dozviete aké sú rozdiely medzi cestnými a trailovými topákmi.

Bežecká obuv a došľap

Výber bežeckých topánok musí zohľadniť aj veľmi dôležitý spôsob došľapu. V princípe rozlišujeme tri spôsoby došľapu a to pronácia, supinácia a neutrálny došľap:

  • Pronácia - došľap na vnútornú stranu chodidiel,
  • Supinácia - došľap na vonkajšiu stranu chodidiel,
  • Neutrálny - ako už názov hovorí, neprejavujú sa vo vašom došľape žiadne anomálie.

Typ došľapu sa dá zistiť odbornou diagnostikou na špeciálnom prístroji, ktorý je dostupný v špecializovaných predajniach.
Ak máte iný došľap ako neutrálny, nezabudnite si pozrieť, či vybraté tenisky vyhovujú.

scott-running-02

Bežecká obuv a jej veľkosť

Výber veľkosti bežeckých topánok prebieha trochu inak ako pri klasickej obuvi. Osvedčená rada je k veľkosti svojho chodidla pripočítať ešte cca. o 1 cm naviac. Je to hlavne kvôli zabráneniu prípadnému oderu počas behu. Po zaviazaní šnúrok by ste mali cítiť vpredu dostatok miesta, keďže noha počas behu pracuje. Overíte to zdvihnutím päty a v tom momente sa palec (váš najdlhší prst) nesmie dotýkať prednej časti topánky.

Jednoduchá metóda ako odmerať chodidlo je zobrať čistý papier, postaviť sa naň a pätu priložte ku stene. Ceruzkou naznačte na papieri dĺžku chodidla a pravítkom odmerajte túto vzdialenosť. K výsledku pripočítajte 1 cm a následne tabuľke veľkostí hľadajte celkový rozmer v cm. K prislúchajúcim cm zvoľte číslo obuvi (pozor, každý výrobca má vlastné číslovanie). Meranie urobte najlepšie večer, keď je vaša noha roztiahnutá po celom dni.

Vaša päta by v topánke mala byť v pohodlí. Počítajte s tým, že každý nepríjemný pocit, či nepohodlie sa pri behu ešte znásobí. Nespoliehajte sa na to, že sa to nejako spraví. Ak sa vám päta v procese skúšania vyzúva, pouvažujte či je to ozaj vyzúvanie alebo len malý pohyb. Menší pohyb päty je v poriadku avšak päta musí byť pevná a nie pohyblivá. Pri skúšaní si skúste zaviazať šnúrky cez všetky dierky, posledný pár dierok môže celú nohu ešte lepšie zafixovať.

Tak ako päta aj priehlavok musí správne sadnúť. Dbajte na to, aby ste nemali priehlavok príliš stiahnutý a tým nebránili prietoku krvi v chodidle. Zvršok obuvi býva vyrobený z rôznych materiálov (líši sa podľa použitia obuvi) a výrobcovia sa snažia o najpohodlnejšie riešenia vzhľadom na tvar chodidla. Ak na priehlavku cítite nepohodlný tlak, opäť sa skúste pohrať so šnúrkami, povoliť ich alebo zmeniť šnúrovanie. Nepomohlo? Vyberte si iný model bežeckej obuvi.

Šírka topánky sa prejaví ihneď, keď si tenisku obujete. Úzka topánka vám bude tlačiť na malíček a budete cítiť oder. Skúste zmeniť veľkosť a prípadne iný širší model. Pocit zo šírky je tiež o zvyku. Niekto preferuje stiesnenejší typ bežeckej topánky kedy má nad ňou lepšiu kontrolu (zväčša pri trailovej obuvi). Správnu šírku topánky spoznáte, ak môžete chodidlom mierne pohybovať zo strany na stranu. Nespoliehajte sa na fakt, že sa tenisky počas používania roztiahnu.

Záverom povieme, aby ste sa výberu bežeckej obuvi nezľakli. Nie je to veda ako by to mohlo na prvý pohľad vyzerať. Ak sa budete cítiť neisto, radi vám poradíme a ak vám topánka nesadne, radi vám ju vymeníme za iný model alebo číslo. Sme tu pre vás. 


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk